Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Kiedy wnuki dziedziczą po dziadkach? – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Kiedy wnuki dziedziczą po dziadkach? - Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Kiedy wnuki dziedziczą po dziadkach? – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Nowy artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską, w którym wracamy do tematu dziedziczenia. W jakiej sytuacji to wnuki dziedziczą po dziadkach? Zapraszamy serdecznie do lektury oraz oczywiście do kontaktu z naszą Kancelarią.

Na początku musimy przypomnieć podstawy dziedziczenia. W pierwszej kolejności to dzieci dziedziczą po swoich rodzicach. Aby zmienić tą zasadę to można spisać testament przez rodziców, którzy mogą wskazać, że spadkobiercami będą osoby spoza pierwszej grupy spadkobierców ustawowych. W pierwszej grupie znajdują się dzieci oraz małżonek. W testamencie mogą oni wskazać wnuka jako osobę dziedziczącą. Jednak w przypadku braku testamentu wchodzi w życie dziedziczenie ustawowe.

Jaka jest I grupa spadkobierców ustawowych?

Jak jak już napisaliśmy – do pierwszej grupy spadkobierców ustawowych zaliczają się dzieci spadkodawcy oraz małżonek. Gdy patrzymy na ustawę to dziedziczą oni w równych częściach wraz z zastrzeżeniem, że małżonkowie nie mogą dziedziczyć mniej niż ¼ całości. Jednak może nastąpić przypadek odrzucenia spadku lub ktoś zostanie wydziedziczony przez spadkodawcę?

Odrzucenie spadku przez dziecko spadkodawcy

Gdy dziecko spadkodawcy odrzuca spadek to do dziedziczenia wchodzą wnuki spadkodawcy, a dokładnie dzieci osoby, która odrzuciła spadek w sposób równy. Odrzucenie spadku jest także uznawane także w przypadku gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku.

Zrzeczenie się dziedziczenia przez dziecko spadkodawcy

Aby zrzec się spadku musimy zawrzeć umowę z spadkodawcą. Może to być umowa, umowa w formie notarialnego lub umowa zawarta ze spadkodawcą tj. zawartą za życia spadkodawcy. Możemy w takiej umowie zawrzeć zapis, że nową osobą dziedziczącą będzie wnuk.

Zachowek dla wnuka, a wydziedziczenia dziecka

Wydziedziczenie nie jest formą odpowiedzialności zbiorowej. Nie rozciągnie się to na osoby zstępne. W przypadku stwierdzenia niegodności dziedziczenia uznaje się sytuację jakby ta osoba nie dożyła otwarcia spadku.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat możliwości dziedziczenia przez wnuka. Kwestia dziedziczenia w Polskim prawie jest bardzo zawiłe. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarię Adwokacką. Cechujemy się bardzo dużym doświadczeniem oraz profesjonalnym podejściem do każdej osoby, z którą współpracujemy.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top