Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Konfiskata samochodu za prowadzenie po alkoholu w 2023 roku – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Konfiskata samochodu za prowadzenie po alkoholu w 2023 roku - Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Konfiskata samochodu za prowadzenie po alkoholu w 2023 roku – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Już w 2023 roku wejdzie w życie nowy Kodeks karny gdzie znajdziemy zmiany dotyczące jazdy po alkoholu. W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską przybliżymy Państwu więcej informacji na ten temat. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Zmiany wymiarów kar za prowadzenie po alkoholu

W ciągu ostatnich dni zrobiło się bardzo głośna na temat zmian w nowym Kodeksie karnym. Przewidziana została tam konfiskata samochodu lub jego równowartości w sytuacji gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, a prowadził go pod wpływem alkoholu. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Co przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego? Jest to sprawa niezwykle ważna, gdyż przeszła już przez Sejm oraz Senat, więc czeka tylko na podpis Prezydenta.

Nowelizacja Kodeksu karnego

Chyba najgłośniejszą zmianą w nowym Kodeksie karnym jest konfiskata samochodu lub jego równowartości za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Sprzeciw Senatu zostały odrzucony 16 listopada i Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada między innymi zaostrzenie kary za najcięższe przestępstwa. Wśród nich jest także wprowadzenie konfiskaty samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu. Przypomnijmy, że w tej chwili prowadzenie samochodu w sytuacji posiadania od 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem, a prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem. Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrza owe przepisy.

Kiedy może nastąpić konfiskata samochodu?

Przepadek samochodu na rzecz skarbu państwa czyli właśnie konfiskata będzie możliwa w trzech przypadkach. Pierwszym jest sytuacja gdy kierowca posiada w swoim organizmie co najmniej 1,5 promila alkoholu. Nie ma tutaj zależności tego czy spowodował czy nie wypadek drogowy. Drugim przypadkiem jest spowodowanie wypadku przez kierowcę, który ma we krwi co najmniej 0,5 promila alkoholu. Trzeci przypadek dotyczy recydywistów tj. osób, które po raz kolejny zostały zatrzymane i posiadają co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwii.

W jakiej sytuacji kierowca musi zapłacić równowartość samochodu?

Gdy kierowca nie jest właścicielem samochodu czyli na przykład go pożyczył lub wynajmuje nastąpi przepadek równowartości samochodu na rzecz skarbu państwa. Za równowartość samochodu uznaje się wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej. W sytuacji braku takiej polisy będzie to średnia wartość rynkowa. Także w sytuacji zniszczenia samochodu w wypadku będzie on zobligowany do zapłaty owej wartości zniszczonego samochodu.

Kiedy kierowca nie będzie musiał tracić samochodu?

W sytuacji jazdy samochodem służbowym podczas wykonywania czynności zawodowych kierowca nie będzie musiał oddawać samochodu. W takiej sytuacji Sąd będzie orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat w sposób rzeczowy i przystępny. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która cechuje się doświadczeniem oraz profesjonalizmem.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top