Przykład kredytu hipotecznego w trakcie rozwodu
Niestety w wielu sytuacjach małżeństwa nie są na całe życie. Co w sytuacji rozwodu jest z wspólne wziętym kredytem hipotecznym? Po rozwodzie następuje podział majątku. Niby powinno być to proste – osobie, której przypada mieszkanie lub dom powinna przejąć kredyt na siebie. Jednak to nie jest takie proste…
Sąd zajmuje się podziałem majątku, a nie zobowiązań
Gdy następuje podział majątku po rozwodzie to sąd działa aby w sposób rzetelny pomóc w podziale majątku takiego jak dom, mieszkanie, samochód czy inne ruchomości. Jednak Sąd nie pomaga w podziale długów dawnego małżeństwa. Inaczej mówiąc – dla Sądu ważne jest która strona otrzyma mieszkanie, a nie jak będzie wyglądało to ze strony banku i zobowiązania wobec owej instytucji.
Przykład – była żona w trakcie podziału majątku zatrzymała mieszkanie i to tylko Ona widnieje w księgach wieczystych jako właścicielka. Jednak były mąż dalej jest stroną w kredycie hipotecznym na owe mieszkanie w banku, w którym owy kredyt się zaciągało. W takiej sytuacji gdy są problemy ze spłatą rat tego kredytu to bank zgłasza się nie tylko do jednej strony, lecz do obu. Taka sytuacja może bardzo skomplikować życie drugiej strony.
Co zrobić z kredytem na mieszkanie po podziale majątku?
Przede wszystkim ważne jest poruszenie tej sprawy jeszcze przed podziałem majątku aby strony “dogadały się” między sobą. Drugą kwestią jest to, że nie powinniśmy tej sprawy poruszać w sądzie, lecz w banku, gdzie jest zaciągnięty ten kredyt. Gdy zgłaszamy się do banku i osoba, która przejęła własność nad mieszkaniem jest dobrze sytuowana i będzie ją bez problemu stać na spłatę kredytu to nie powinno być problemu. Jednak takie sytuacje są niezwykle rzadkie. Jednak najczęściej dla banku lepszą opcją jest posiadanie dwóch dłużników (w razie czegoś) niż jednego.
Jeszcze przed podziałem majątku powinniśmy razem udać się do banku (wspólnie exmałżonkowie) aby ustalić co dobrze jest zrobić z wspólnym kredytem. Dzięki temu będzie można mieć jaśniejszą sytuację przy podziale majątku, gdyż trzeba pamiętać, że jest to najczęściej spore zobowiązanie względem takiej instytucji finansowej.
Czas rozwodu oraz podziału majątku jest niezwykle ciężki i musimy zadbać aby nikt przy tym nie poczuł się pokrzywdzony. Dobrze jest więc skorzystać z pomocy prawnika, która w sposób profesjonalny jest w stanie uczynić ten czas spokojniejszym. Zachęcamy do zaufania doświadczeniu mecenas Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko, która podchodzi do każdej sprawy niezwykle rzetelnie. Nasza Kancelaria Adwokacka znajduje się w Białymstoku lecz jesteśmy w stanie prowadzić sprawy w sposób zdalny – poprzez telefon oraz mail. Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni w sposób geograficzny lub interakcji międzyludzkich, takich jakie mamy teraz przez pandemię. Zapraszamy do kontaktu.