Kto może obniżyć alimenty?
Kwota alimentów może zostać zmniejszona jedynie przez sąd lub poprzez stosowną umowę. Wielka prośba i zastrzeżenie – nigdy nie powinniśmy samodzielnie sobie ustalać zmniejszenie lub “zawieszenie” alimentów. W sytuacji gdy płacone przez nas alimenty są zasądzone przez sąd to tylko, właśnie, sąd może zmienić ich wielkość. Jeżeli alimenty, które płacimy są umowne to wtedy zmiana ich wielkości może być zmieniona poprzez umowę.
Czym jest zmiana stosunków?
Wiadomo, że nasza sytuacja życiowa jest zmienna. W sytuacji gdy pracujemy na etacie i mamy stałą pensję mamy inną sytuację niż gdy stajemy się osobą bezrobotną. Tym bardziej gdy pracowaliśmy w branży, która została mocno dotknięta przez kryzys wywołany pandemią jak na przykład eventy lub gastronomia.
Czy po zmianę wysokości alimentów musimy udać się do sądu?
Tak. Gdy chcemy zmienić wysokość płaconych przez nas alimentów musimy udać się do sądu i złożyć pozew. Jednak tutaj pojawia się następne pytanie – czy w czasie panującej epidemii sądy rozpatrują sprawy? Tak, ale tylko te, które są pilne. Niestety sprawa, o której tutaj piszemy nie jest uznawana jako pilna. Chyba, że wraz z pozwem wniesiemy do prezesa sądu wniosek oo uznanie sprawy jako pilną. Wtedy sytuacja wygląda inaczej.
Jak sami Państwo widzicie sprawa nie jest tak jednoznaczna jak mogło się wydawać wcześniej. Dlatego dobrym wyjściem będzie podjęcie pracy z doświadczonym i profesjonalnym adwokatem, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. Takich prawników znajdą Państwo w naszej Białostockiej Kancelarii. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje. Na żywo oraz w sposób zdalny – poprzez telefon lub mail.