Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Pozbawienie prawa do zachowku – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Pozbawienie prawa do zachowku - Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Pozbawienie prawa do zachowku – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską powracamy do tematu zachowku. Czy możemy kogoś pozbawić prawa do zachowku? Jeżeli tak to w jaki sposób? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu prosto od prawników, którzy dzielą się swoim doświadczeniem oraz wiedzą prawną.

Czym jest zachowek?

Na początku musimy wyjaśnić czym jest zachowek oraz komu on przysługuje. Zachowek jest instytucją z zakresu prawa spadkowego. Celem zachowku jest ochrona interesów osób, które wskutek takich sytuacji jak spisanie testamentu czy darowizny zostały pozbawione prawa do spadku po osobie zmarłej. Zachowek przysługuje osobom zstępnym oraz małżonkom i rodzicom osoby zmarłej.

Jaką wysokość ma zachowek?

Z zasady zachowek wynosi jedną drugą udziału spadkowego, który przysługiwałby osobie uprawnionej. W sytuacji gdy taka osoba jest trwale niezdolna do pracy to wysokość zachowku wzrasta do ⅔ udziału spadkowego.

Czy prawo do zachowku może się przedawnić?

Graniczny okres czasu, w którym można zgłosić prawo do zachowku to pięć lat od otwarcia testamentu.

Pozbawienie prawa do zachowku za pomocą wydziedziczenia

Wydziedziczenie to podstawowy sposób na pozbawienie osoby prawa do zachowku. Wydziedziczenie wymaga spełnienia określonych warunków formalnych. Musi być on dokonany w testamencie. Podlega on także takim samym rygorom prawnym. Także ono musi być własnoręcznie podpisane. Nie każdego można wydziedziczyć. Zachęcamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką gdzie pomożemy Państwu odpowiednio zredagować testament oraz przyjrzymy się Państwa sprawie.

Pozbawienie prawa do zachowku za pomocą umowy dożywocia

Umowa dożywocia polega na przeniesienie własności nieruchomości za dożywotnie utrzymanie danych osób. W przeciwieństwie do darowizny nie pozwala na dochodzenia prawa do zachowku.

Przypominamy, że umowa darowizny nie pozwala na pozbyciu się prawa do zachowku.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat. Zapraszamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która cechuje się doświadczeniem i profesjonalizmem.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top