Jak długo trzeba płacić alimenty?
Czas trwania obowiązku alimentacyjnego stwarza wiele pytań. Często pojawiają się pytania na temat tego jak długo trzeba łożyć na dziecko. Nie raz spotykaliśmy się z błędnym przekonaniem osób, że zakończenie obowiązku alimentacyjnego jest po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Co więcej – gdy spojrzymy do kodeksu rodziny to nie znajdziemy jednoznacznej definicji zakończenie obowiązku alimentacyjnego. Taki stan rzeczy często powoduje komplikacje, które znajdują swój koniec dopiero w sądzie. Trwają prace nad nowelizacją ustawy aby znalazł się tam zapis o tym, że alimenty powinniśmy płacić do ukończenia 25 roku życia przez dziecko, lecz jeszcze nie weszło to w życie.
Kiedy należy płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?
Dziecko gdy chce podjąć naukę na przykład na studiach to dalej przysługują mu alimenty w sytuacji gdy nauka jest usprawiedliwiona. Trzeba spojrzeć na taką sytuację pod paroma kątami. Pierwszy z nich to sprawdzenie czy po osiągnięciu pełnoletności dalsza nauka podjęta jest w rozsądnym terminie. Przykładem może być przypadek gdy dziecko kończy szkołę średnią i chce rozpocząć naukę na studiach dopiero po 6 latach. Sąd może wtedy uznać, że nie jest to typowy wiek do podjęcia takiej nauki. Przez to może osiągnąć skutek oddalenia pozwu o alimenty lub ich podwyższenia. Drugim aspektem jest to jak owa nauka dziecku idzie. Tj. czy zalicza ono kolejne semestry, czy ma wystarczającą frekwencję, czy nie powtarza roku i tak dalej. Nauka powinna być efektywna aby móc utrzymać obowiązek alimentacyjny. Sąd może także uznać, że po uzyskaniu tytułu magistra dalsza nauka na kolejnym kierunku nie jest zasadna.
Zachowanie dziecka, a alimenty
Innym aspektem, który może wpływać na alimenty to należyty szacunek okazywany rodzicom. Pełnoletnie dziecko powinno okazywać owy szacunek rodzicom. Dziecko, nawet te pełnoletnie, pobierające alimenty nie jest uznawana za w pełni samodzielne więc powinno utrzymywać relacje z rodzicami.
Obowiązek podjęcia pracy
Po zakończeniu edukacji i idącym za tym kwalifikacji dziecko jest zobowiązane do starań o uzyskanie zatrudnienia. Oczywiście nawet w sytuacji braku kwalifikacji i nie podejmowania nauki do nich prowadzących trzeba podjąć starania o podjęcie pracy zarobkowej.
Czy istnieją specjalne okoliczności względem alimentów?
Życie nie zawsze jest standardowe i pisze różne scenariusze. Dlatego też w kodeksie znajdziemy pewną lukę bezpieczeństwa o nietypowych okolicznościach. Znajdziemy tam zapis mówiący o tym, że zobowiązany do płacenia alimentów może uchylić się od owych, jeżeli stoją one w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.
Dobrym rozwiązaniem aby sprawdzić czy musimy i do kiedy musimy płacić alimenty jest skontaktowanie się z doświadczoną kancelarią adwokacką. Dobrym miejscem w Białymstoku do podjęcia współpracy z profesjonalnym adwokatem jest nasza Kancelaria prowadzona przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Dziękujemy serdecznie za lekturę i zapraszamy do kontaktu.