Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Wspólny kredyt hipoteczny, a rozwód – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Wspólny kredyt hipoteczny, a rozwód - Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Wspólny kredyt hipoteczny, a rozwód – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska

Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku przedstawiamy sytuację, która niestety może dotknąć wiele osób. Jak wygląda sytuacja z kredytem hipotecznym gdy nadchodzi rozwód? Zapraszamy do lektury nowego wpisu prosto od Kancelarii Adwokat Sylwii Tokarzewskiej.

Kredyty hipoteczne to norma w dzisiejszych czasach. Słyszymy o nich codziennie oraz dotykają one nas. Nawet powstało powiedzenie: Nic tak nie łączy ludzi jak wspólny kredyt. Jednak nawet przy wspólnym kredycie może nadejść czas gdy ludzie decydują się na rozwód, a co za tym idzie – na podział majątku.

Podział zobowiązań przez Sąd

Na wstępie możemy wspomnieć o tym, że rozwód to podział nie tylko strefy rodzinnej, lecz także ekonomicznej. Ustaje wtedy wspólność majątkowa. Takim majątkiem jest także nieruchomość, która może być obarczona kredytem hipotecznym, który został zaciągnięty wspólnie. Podział majątku najczęściej to oddzielna sprawa sądowa niż sprawa rozwodowa. Jest to spowodowane skomplikowaniem tego tematu. Jednak nawet w takiej oddzielnie sprawa Sąd nie zajmie się podziałem długów byłych małżonków. Dla Sądu najważniejsze jest to kto zatrzyma dom czy mieszkanie, a nie kto będzie spłacać kredyt za ową nieruchomość.

Wpływanie rozwodu na kredyt hipoteczny

Rozwód nie ma wpływu na umowę kredytową. W dalszym ciągu obie osoby są zobowiązane do spłaty kredytu. Oznacza to, że bank będzie wymagać spłaty od obu stron byłego małżeństwa. Taka sytuacja obowiązuje dalej nawet gdy właściciel mieszkania zmieni się na jedną osobę.

Co można zrobić z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Nawet przed podziałem majątku dobrze jest wspólnie udać się do banku i ustalić co można zrobić w takiej kwestii. Jedną z sytuacji jest przejęcie długu kredytu przez jednego z małżonka. Jednak nie zawsze jest to możliwe, gdyż bank nie zechce przejść na jednego kredytobiorcę z powodu jego dochodów. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż wspólnej nieruchomości co pozwoli na wcześniejszą spłatę kredytu oraz podział pozostałych pieniędzy. Ostatnią opcją jest wynajem nieruchomości, które pozwoli na spłatę rat kredytu za pieniądze z owego wynajmu.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat poruszony w artykule. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która specjalizuje się w prawie rodzinnym.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top