Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Zatrzymanie prawa jazdy – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Zatrzymanie prawa jazdy - Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Zatrzymanie prawa jazdy – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, pomówimy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów jakim jest prawo jazdy. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz kodeksu karnego pozwala na zatrzymanie prawa jazdy przez funkcjonariusza policji. Oczywiście tylko w sytuacji gdy są do tego podstawy - przewinienia. Jakie mogą one być? Zapraszamy do lektury.

Za jakie przewinienia można zatrzymać prawo jazdy?

Gdy zapoznamy się z prawem o ruchu drogowym, a dokładnie artykułu 135 owej ustawy to możemy znaleźć informację, że prawo jazdy może być zatrzymane w przypadku: Uzasadnionego podejrzenia przez policję, że kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości lub jest w stanie spożycia alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Innym przypadkiem jest upłynięcie terminu ważności dokumentu prawa jazdy. Taka sytuacja nastąpi także gdy przekroczymy 24 punkty karne (lub 20 w przypadku gdy posiada się prawo jazdy mniej niż rok). Gdy przekroczymy prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę to także zostanie nam zatrzymane prawo jazdy. Ostatnim przypadkiem jest przewożenie osób w liczbie przekraczającej ilość miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym.

Jak wygląda zatrzymanie prawa jazdy?

Do 5 grudnia 2020 roku zatrzymanie prawa jazdy odbywało się poprzez zatrzymanie dokumentu i zdeponowanie tego dokumentu po decyzji starosty. W dzisiejszych czasach informacja na temat zatrzymanego dokumentu skierowana jest do Centralnej Ewidencji Kierowców. Dzięki takiej zmianie nie trzeba oddawać fizycznie dokumentu prawa jazdy. Policja po zatrzymania prawa jazdy przekazuje informacje do miejscowego sądu, prokuratury lub starostwa w sposób niezwłoczny (maksymalnie do 7 dni). Informacja jest przekazywana do odpowiedniego urzędu zależnie od postawy zatrzymania prawa jazdy. Po tym dany organ ma 14 dni na wydanie decyzji lub postanowienia.

Jak się bronić?

W sytuacji zatrzymania prawa jazdy można złożyć zażalenie. Nie możemy zapomnieć, że powinno ono spełniać wymogi pisma procesowego. Cechy takiego pisma są ustalone i warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego i profesjonalnego adwokata. Idealnym wyborem w Białymstoku będzie adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko ze swojej Kancelarii Adwokackiej. Wracając do zażalenia – należy je złożyć do odpowiedniego organu w ciągu do 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. Jednak już wcześniej wiemy przecież, że owe prawo jazdy zostanie zatrzymane więc warto już wcześniej umówić się z prawnikiem.

Zwrot prawa jazdy.

W sytuacji gdy jednak zażalenie nie zmieniło decyzji to mamy na nim informacje na jaki okres czasu prawo jazdy jest zatrzymane. Pamiętajmy, że czas ten zaczynamy liczyć od właściwego zatrzymania prawa jazdy, a nie od daty otrzymania decyzji. Zwrot prawa jazdy następuje poprzez ponowne wprowadzenie dokumentu do Centralnej Ewidencji Kierowców.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Możemy współpracować na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia oraz pandemia. Zapraszamy.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top