Witamy w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w mieście Białystok, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Jak już pewnie Państwo wiecie specjalizujemy się w prawie rodzinnym, w którego skład wchodzą takie sprawy jak rozwody, alimenty czy opieka nad dzieckiem. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat rozwodów, a dokładniej ich ilości w Polsce i czy koronawirus wpłynął na tą liczbę.

Niestety przez pandemię koronawirusa napływa do sądów coraz więcej pozwów rozwodowych. Jest to spowodowane między innymi przez ograniczone wyjścia z domu czy strach o pracę lub zdrowie. Taki strach potrafi doprowadzić do powstania konfliktów, które w dłuższej perspektywie czasu mogą być bezpośrednią przyczyną podjęcia decyzji o chęci rozwodu.

Czym spowodowany jest wzmożony napływ pozwów rozwodowych?

Każdy potrzebuje przestrzeni i czasu dla siebie. Jednak w dobie pandemii gdy występuje sytuacja gdzie i mąż i żona pracuje zdalnie lub wspólnie przebywają na izolacji czy kwarantannie. To w połączeniu z niewielkim mieszkaniem daje idealny sprawdzian czy pasują one do siebie. Gdy tylko pandemia się zaczęła zaczęliśmy drastycznie ograniczać wyjścia w domu i zamykamy się w naszych mieszkaniach.

Rosną też obawy o naszą przyszłość – czy to jak będzie wyglądało życie po pandemii czy w takich przyziemnych sprawach jak finanse. Taki strach może powodować narastanie frustracji lub konfliktów między wszystkimi w rodzinie.

Kiedy odbędzie się rozprawa rozwodowa?

Nie możemy zapomnieć, że koronawirus dotknął także wymiar sprawiedliwości, a w tym sądy. Działalność sądów została bardzo ograniczona wraz nastaniem czasu epidemii. Wiele spraw zostało zamrożone lub przełożone. Dodatkowo do sądów wpływa coraz więcej spraw, które dotyczą prawa rodzinnego i w tym rozwodów.

Możemy zmniejszyć ilość stresów związanych z przeprowadzeniem sprawy rozwodowej poprzez nawiązanie współpracy z doświadczonym i profesjonalnym prawnikiem, który specjalizuje się między innymi w rozwodach. Takim adwokatem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i nawiązania współpracy z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku. Pragniemy przypomnieć, że współpracę możemy prowadzić także w sposób zdalny – przez telefon lub mail. Dzięki temu nie ogranicza nas ani geografia ani stan pandemii. Zapraszamy do kontaktu.