Witamy w najnowszym artykule w nowym roku na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu wpis poradnikowy. Coraz więcej osób decyduje się na napisanie oświadczenia o kolizji gdy taka nastąpiła. Jak takie oświadczenie powinno wyglądać? Zapraszamy do lektur najnowszego artykułu na naszym blogu.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji?

Nie da się ukryć, że to właśnie oświadczenie o kolizji drogowej jest najważniejszym elementem gdy dochodzimy swoich praw przed ubezpieczycielem sprawcy. Kolizja drogowa jest sytuacją, która może przytrafić się każdej osobie. Warto więc mieć w schowku przygotowany odpowiedni wzór takiego oświadczenia oraz długopis do wypisania owego. Dzięki temu unikniemy stresu przygotowania oświadczenia w trudnej sytuacji jaką niewątpliwie jest kolizja. Niezależnie od tego czy przygotowujemy taki wzór wcześniej czy na miejscu kolizji musimy pamiętać, że powinno być w nim zawarte parę bardzo istotnych informacji. Ważnymi elementami, które powinny znaleźć się w takim oświadczeniu to:
data oraz miejsce zdarzenia;
dane osobowe osoby poszkodowanej oraz sprawcy zdarzenia drogowego;
dane obu pojazdów, które uczestniczyły w kolizji;
dane z polisy OC sprawcy tj. nazwa zakładu ubezpieczeniowego oraz numer polisy;
opis szczegółów zdarzenia;
podpisy obu uczestników zdarzenia czyli osoby poszkodowanej oraz sprawcy kolizji.

Co zrobić gdy nastąpiła kolizja drogowa?

Spisanie oświadczenia jest niezwykle ważne, gdyż bez tego dokumentu likwidacja szkody z OC sprawcy może być bardzo utrudniona. Nie możemy o tym zapomnieć nawet gdy kolizja jest niewielka. Nawet taka sytuacja powoduje wystąpienie ogromnego stresu. Jednak niezależnie od tego stresu powinniśmy zachować spokój. Najważniejszym elementem kolizji drogowej jest to, że w sytuacji gdy komuś coś się stało należy na miejsce wezwać odpowiednie służby. Drugim elementem jest usunięcie z drogi pojazdów uczestniczących w kolizji. Starczy zjechanie w takie miejsce gdzie nie będą one utrudniać dalszej jazdy pozostałym samochodom. Nie jest to bez znaczenia gdyż za utrudnianie jazdy możemy otrzymać grzywnę zgodną z Kodeksem wykroczeń. To właśnie pisemne oświadczenie jest formą formalnego przyznania się przez sprawcę do spowodowania zdarzenia drogowego.

Czy trzeba wzywać Policję do kolizji drogowej?

W większości przypadków nie ma potrzeby wzywania policji na miejsce kolizji. Jednak mogą zaistnieć takie przypadki, gdy wezwanie policji jest niezbędne. Przykładami takich zachowań jest sytuacja gdy sprawca nie chce przyznać się do winy i spisać polubownego oświadczenia, gdy istnieją wątpliwości co do ustalenia sprawcy kolizji czy gdy sprawca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Inne przykłady to sytuacje, w których sprawca uciekł z miejsca kolizji czy istnieją podejrzenia, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Oczywiście, tak jak wspominaliśmy wcześniej, trzeba wezwać policję oraz inne służby ratunkowe w sytuacji gdy, któryś z uczestników kolizji ucierpiał i doznał jakiś obrażeń. W takiej sytuacji wraz z oświadczeniem będziemy w posiadaniu także notatki policyjnej. Wspomnieliśmy parę zdań temu o tym że należy sprawdzić czy sprawca ma ważną polisę OC. Można to zweryfikować na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak dochodzić odszkodowania z OC sprawcy?

Od razu po kolizji powinniśmy się zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy. Mimo, że według przepisów mamy na to aż 3 lata to nie należy z tym zwlekać. Gdy nie dotrzymamy tego terminu to nie ma możliwości dochodzenia swoich spraw. Po zgłoszeniu ubezpieczyciel powinien nas pokierować w jaki sposób możemy przesłać do niego niezbędne dokumenty aby otrzymać pieniądze na naprawę samochodu lub samą naprawę gdy decydujemy się na tak zwaną naprawę bezgotówkową. W sytuacji gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce wypłacić nam odszkodowania lub jest ono zbyt niskie to należy złożyć pisemną reklamację do decyzji. Pamiętajmy, że “walka” z ubezpieczalnią samodzielnie może być bardzo długa i zawiła. Warto jest w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu jak zachować się i co trzeba zrobić w sytuacji kolizji drogowej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która cechuje się doświadczeniem także w sprawach odszkodowawczych. Zapraszamy do kontaktu gdzie razem możemy rozwiązać problem.