Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, pomówimy o kradzieży. Kradzież może być przestępstwem lub wykroczeniem. Kiedy jest tym, a kiedy drugim? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na naszym blogu.

Czym jest kradzież?

Informacje o kradzieży możemy znaleźć w Kodeksie Karnym. Dokładnie w artykule 278. Proceder ten jest opisany jako przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej, energii lub karty bankomatowej. Jest to także uzyskanie bez zgody uprawnionej osoby programu komputerowego co prowadzi do korzyści majątkowej. Pamiętajmy, że nie zawsze jest ono klasyfikowane jako przestępstwo z wyżej przedstawionego artykułu Kodeksu karnego. Czasami może być one traktowane jako wykroczenie co skutkuje innymi konsekwencjami prawnymi. O kradzieży jako wykroczeniu znajdziemy informacje w Kodeksie wykroczeń, a dokładnie w artykule 119. Opisane to jest jako przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej i wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł. Nie możemy nie wspomnieć także o wyroku Sądu Najwyższego z 1997 roku, który mówi o tym, że kradzież może nastąpić jedynie wtedy, gdy owa rzecz jest czyjąś własnością.

Kwalifikacja kradzieży według typu

Idąc dalej z artykułem 278 Kodeksu Karnego możemy dokonać kwalifikacji kradzieży. Pierwszym typem jest kradzież w włamaniem. Artykuł 279 wyżej wspomnianego Kodeksu mówi o tym, że jest to zabór rzeczy z uprzednim pokonaniem zabezpieczeń co prowadzi do dostania się do niej. Drugim typem jest rozbój. Informacje na temat tego typu znajdziemy z kolei w artykule 280. Jest to kradzież z użyciem przemocy lub groźbą użycia owej. Trzecim i ostatnim typem jest kradzież rozbójnicza. Artykuł 281 Kodeksu Karnego przedstawia ten tym kradzieży jako ten, w którym zastosowano przemoc wobec człowieka. Jest to podobny typ jak rozbój, ale przy tym typie wchodzi się w posiadanie zabranej rzeczy.

Różnica w kradzieży jako przestępstwo, a jako wykroczenie.

Najbardziej rozpoznawalnym warunkiem tej różnicy jest kwota owej kradzieży. Kwotą graniczną jest 500 zł. Poniżej tej kwoty kradzież jest wykroczenie, a powyżej jest to już przestępstwo. Trzeba także zaznaczyć, że kradzież jako przestępstwo jest czynem bezprawnym, którego sprawca dopuszcza się z zamiarem kierunkowym.

Jaka kara grozi za kradzież?

Oczywiście kara, która grozi za kradzież jest zależna czy jest to wykroczenie czy przestępstwo. W sytuacji jeżeli jest to wykroczenie to kara, która za to grozi to kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W sytuacji gdy nastąpi przestępstwo mamy dwie sytuacje. Gdy czyn ma mniejszą wagę to grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. W sytuacji gdy jest to czyn większego “kalibru” to czas ten zmienia się na od 3 miesięcy do 5 lat.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że już wszystkie wątpliwości na temat kradzieży zostały wyjaśnione. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Cechujemy się doświadczeniem i profesjonalnym podejściem do każdej osoby. Możemy nawiązać współpracę na miejscu w Białymstoku lub w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas ani geografia, ani pandemia.