Nowy artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, właśnie jest przed Państwem. Dzisiaj pomówimy o zwolnieniach dyscyplinarnych. Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Zapraszamy do lektury.

Gdzie znajdziemy informacje na temat zwolnienia dyscyplinarnego?

Istnieje coś takiego jak Kodeks pracy. Możemy znaleźć w nim informacje na temat możliwości zakończenia współpracy między pracownikiem, a pracodawcą. Niestety w niektórych sytuacjach pracodawca jest zmuszony do rozstania z pracownikiem poprzez zwolnienie dyscyplinarne. Czym jest takie zwolnienie? Jest to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Kiedy można, a nawet trzeba zastosować taki typ zwolnienia?

Czym jest zwolnienie dyscyplinarne?

Nie ma co ukrywać, że zwolnienie dyscyplinarne jest szczególnym rodzajem zakończenia współpracy z pracownikiem. Przez ten szczególny rodzaj zwolnienia przepisy prawa muszą konkretnie wskazywać przesłanki, które pozwalają na zastosowanie tego rodzaju. Najważniejszą przesłanką do zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego jest ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Czym są takie ciężkie naruszenia? Przykładem jest sytuacja, w której dany pracownik aby wykonywać swoje obowiązki musi posiadać odpowiednie uprawnienia i te uprawnienia traci ze swojej winy. Innym przykładem jest popełnienie przestępstwa przez pracownika przez które nie może wykonywać swoje obowiązki. Nie możemy zapomnieć o tym, że w sytuacji zwolnienia dyscyplinarnego nie wchodzą w życie przepisy ochronne. Takie przepisy ochronne to na przykład brak możliwości zwolnienia pracownika w trakcie choroby, w trakcie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Kiedy można zastosować zwolnienie dyscyplinarne?

Kodeks pracy jasno określa czas, w którym można zastosować zwolnienie dyscyplinarne. Czas ten liczymy od momentu gdy pracodawca wejdzie w wiedzę na temat okoliczności do rozwiązania umowy. Czas ten to okres miesiąca. Żaden przepis nie określa czasu, który ma upłynąć od samego zdarzenia. Mamy trochę czasu więc dobrze jest skonsultować decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym z doświadczonym oraz profesjonalnym prawnikiem. W Białymstoku warto jest skonsultować się z naszą Kancelarią Adwokacką.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu instytucję zwolnienia dyscyplinarnego. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny – za pomocą maila i telefon. Dzięki temu nie ogranicza nas ani geografia, ani pandemia. Zapraszamy do kontaktu.