Witamy w następnej niedzieli, która daje nam nową dawkę wiedzy z zakresu prawa rodzinnego. W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, przedstawimy osobę mediatora sądowego. Kim jest taki mediator? Zapraszamy do lektury.

Kim jest mediator sądowy?

W najprostszych słowach – mediator to osoba, która prowadzi do usprawnienia komunikacji, która następuje pomiędzy stronami w sprawie. Jest ona pomocna dla tych osób w dążeniu do wypracowania rozwiązania, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron. Pamiętajmy, że mediator jest jest arbitrem czy sędzią. Nie rozwiązuje on sporu, lecz pomaga w dążeniu do jego rozwiązania. Zachowuje on pełną neutralność i bezstronność.

Kto może zostać mediatorem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy podzielić odpowiedź na dwie sekcje. Pierwszą sekcją jest mediator w sprawach cywilnych. W sprawach cywilnych mediatorem może być każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełnych praw publicznych. Takim mediatorem nie może być sędzią. Z zastrzeżeniem, że może to być sędzia w stanie spoczynku. W sądach okręgowych prowadzona jest lista stałych mediatorów. Taki mediator musi mieć ukończone 26 lat i nie może być karany za przestępstwo umyślne. Oczywiście musi posługiwać się językiem polskim oraz posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia mediacji. Dobrym wyborem na mediatora będzie mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko z Białegostoku.

Drugą sekcją są mediatorzy w sprawach karnych i nieletnich. Wykaz takich mediatorów i instytucji godnych zaufania prowadzona jest przez prezesów sądów okręgowych. Takie osoby mogą prowadzić mediacje w sprawach karnych oraz nieletnich. Tutaj także dobrą odpowiedzią jest mecenas Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko z Białegostoku.

W jaki sposób można znaleźć mediatora?

Listy, które zawierają mediatorów, publikowane są na stronach internetowych sądów. Oczywiście są one dostępne także w siedzibach sądów.

Koszty mediacji

Gdy mówimy o mediacji związanej z sprawami cywilnymi to koszty takiej mediacji ponoszą w całości strony sprawy.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat mediacji sądowej. Zapraszam serdecznie do kontaktu z Kancelarią Adwokacją z Białegostoku. Zespół doświadczonych oraz profesjonalnych adwokatów chętnie Państwu pomoże na miejscu w Białostockiej Kancelarii oraz w sposób zdalny – za pomocą telefonu oraz maila. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia i pandemia. Zapraszamy serdecznie do nawiązania kontaktu.