Dzisiaj na łamach bloga Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku prowadzonej przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko chcielibyśmy przybliżyć temat kontaktu z dzieckiem w tych trudnych czasach, które mamy teraz – w trakcie pandemii koronawirusa. Zapraszamy do lektury.

Czy narodowa izolacja może być powodem odmówienia kontaktu z dzieckiem? Trudną sytuację, która stwarza ogrom pytań jest czas, w których rodzic nie mieszka ze swoim dzieckiem – na przykład po rozwodzie. Jak pogodzić ogólne obostrzenia oraz zachowanie więzi z dzieckiem oraz prawo do kontaktu z nim?

Oficjalne stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości

Temat był tak głośny, że nawet Ministerstwo Sprawiedliwości wydało oficjalny komunikat na ten temat w dniu 3 kwietnia 2020 roku. Możemy w nim wyczytać, że wszelkie postanowienia sądów pozostają w mocy. Gdy ktoś nie przestrzega realizacji tych postanowień może spotkać się z wszczęciem postępowania w tym temacie. Jedyną sytuacją, która może skutkować odmową wykonania orzeczenia sądu jest kwarantanna, w której może przebywać dziecko lub rodzic.

Inaczej mówiąc – niezależnie od tego, że panuje pandemia i występują pewne obostrzenia to kontakty z dzieckiem, które ustanowił sąd, powinny odbywać się w sposób normalny. Gdy taki kontakt jest utrudniony, a nikt nie jest w kwarantannie to osoba utrudniająca ten kontakt może zostać ukarana karą pieniężną, gdyż nie realizuje ona orzeczenia sądu w zakresie kontaktów z dzieckiem.

Kontakt z dzieckiem w trakcie epidemii koronawirusa – niejasności

Są jednak pewne kwestie, które nie są doprecyzowane. Przykładem takiej kwestii może być kontakt z dzieckiem, który miał odbywać się w obecności kuratora sądowego. Drugą kwestią jest miejsce spotkania, gdyż nie może ono odbywać się w takich miejscach jak galerie handlowe, place zabaw, parki rozrywki czy nawet parki czy lasy. Dobrze więc spotykać się z dzieckiem w domu – czy to dom, w którym mieszka dziecko czy rodzic.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

W tym wszystkim powinniśmy w pierwszej kolejności patrzeć na dobro dziecka i swoje. Powinniśmy dopilnować wszystkiego aby nikt nie był narażony na możliwość zarażenia się koronawirusem.

Dziękujemy serdecznie za lekturę i zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią z Białegostoku. Kontakt nie musi być zawsze “twarzą w twarz”. Działamy także zdalnie – poprzez telefon oraz mail. Wieloletnie doświadczenie oraz profesjonalizm mecenas Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko pozwala na pomoc prawną w każdej sytuacji. Nie tylko dla osób z Białegostoku, lecz dla każdego. Zapraszamy.