Witamy w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. W tym tygodniu wracamy do tematów związanych z prawem rodzinnym. Kim jest kurator sądowy rodzinny? W jakich sytuacjach “wkracza on do akcji”? Jakie ma uprawnienia i obowiązki? Zachęcamy do lektury nowego wpisu na naszym blogu.

Kim jest kurator sądowy rodzinny?

Kurator sądowy rodzinny to osoba, która jest specjalistą i jest ona wydelegowana przez sąd. Jej praca to wykonywanie różnych czynności i zdobycie określonych informacji za pomocą przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

Parę informacji na temat kuratora sądowego rodzinnego

Oczywiście sąd może przekazać zadanie kuratorowi sądowemu zebrania wywiadu środowiskowemu. Oczywiście nie jest to jedyne możliwe zadanie. Może on również zostać przydzielony do czynności, które mają prowadzić do towarzyszenia rodzicowi (lub dwójce rodziców) w kontaktach z dziećmi.

Powtórzymy jeszcze raz – kurator sądowy działa na zlecenie sądu. Czynności, które on wykonuje mają prowadzić do dostarczenia rzetelnych informacji w zadanym zakresie. Następnym krokiem jego pracy to złożenie sprawozdania z prowadzonych czynności przed sąd. Dzięki takiemu wywiadowi sąd posiada informacje, które nie są nacechowane emocjonalnie i są one bezstronne. Pozwala to na dokonanie właściwej oceny.

Co sprawdza kurator sądowy?

Sąd może zlecić różne zadania kuratorowi sądowemu. Może on badać takie sprawy jak warunki bytowe rodziny, sposób w jaki sprawowana jest opieka nad dzieckiem, w jaki sposób zagospodarowany jest czas który spędza się z dzieckiem, jak wygląda przebieg nauki dziecka, jaki jest stan zdrowia dziecka. Jak widać jest to dosyć szeroki zakres informacji.

Dziękujemy serdecznie za lekturę na temat pracy kuratora sądowego rodzinnego. W wszelkich sprawach związanych z prawem (nie tylko tym rodzinnym) zapraszamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzi prawnik Sylwia Tokarzewska-Cybulko. Współpracujemy w sposób klasyczne – twarzą w twarz oraz w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia (możemy współpracować z ludźmi na całym świecie) oraz pandemia, która krąży po świecie. Zapraszamy serdecznie.