Witamy w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Dzisiaj ponownie poruszymy temat ustalania władzy rodzicielskiej, lecz tym razem skupimy się na tym o co wnosić gdy “walczymy” o tą władzę przy pozwie rozwodowym. Zapraszamy do lektury.

Jakie czekają Cię decyzje przy sprawie rozwodowej?

Gdy decydujemy się na rozwód musimy podjąć parę kluczowych decyzji. Są to między innymi te: czy rozwód ma być z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o owej. Trzeba także przemyśleć (a dobrze skonsultować z prawnikiem) kwestie alimentów, władzy rodzicielskiej oraz konktaktów z dziećmi.

Komu przyznawana jest władza rodzicielska?

Gdy jeden z współmałżonków odchodzi to najczęściej uważa, że władza rodzicielska powinna pozostać w rękach matki oraz ojca. Nie rozumie dlaczego miałby nagle stracić do nich prawa. Czy zawsze jest to dobry wybór dla dzieci? W końcu to ich szczęście jest dla nas najważniejsze.

Musimy także pamiętać, że władza rodzicielska oraz kontakty z dziećmi to są kompletnie różne kwestie. Inaczej rzecz ujmując – nawet gdy jedna strona nie ma już kompletnie władzy rodzicielskiej dalej może kontaktować się z dziećmi jeżeli ma do tego prawo. Czasami sytuacja, w której władza rodzicielska pozostaje w ręku rodzica, który opiekuje się dzieckiem oraz pozostawienie prawa do współdecydowania w najważniejszych sprawach jest dobre dla naszych pociech. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba spotykać się cały czas w celu podpisywania stosów dokumentów. Tym bardziej w sytuacji, w której rozstanie nie było przyjemne.

Życie po rozwodzie, a władza rodzicielska.

Gdy ustalana jest władza rodzicielska musimy mieć w głowie to czy zamierzamy zostać w tym samym mieście co nasze dzieci, czy nie myślimy o tym, aby na przykład wyjechać za granicę. Wtedy decydowanie o życiu dzieci może być znacząco utrudnione. Przypomnijmy – najważniejsze jest dobro dziecka.

Pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej w ręku obojga rodziców wymaga zgody między nimi aby dzieci na tym nie ucierpiały. Pamiętajmy o tym.

Sprawy związane z rozwodem, alimentami, kontaktami z dziećmi czy władzą rodzicielską są niezwykle trudne i emocjonalne. Dlatego warto jest nawiązać współpracę z doświadczonym oraz profesjonalnym adwokatem, który podchodzi do każdej sprawy w sposób niezwykle rzetelny. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką, która znajduje się w Białymstoku, lecz dzięki temu, że współpracujemy także w sposób zdalny (poprzez telefon i mail) możemy prowadzić sprawę z każdą osobą nielazeżnie od geografii.