Dosyć jasną sprawą jest, że poza granicami Polski zarabia się więcej. W obecnych czasach wiele osób wraca z emigracji zarobkowej że czuć się bezpieczniej we własnym kraju w czasie pandemii. Czy kwota alimentów w takiej sytuacji może ulec zmniejszeniu? Zapraszamy do lektury nowego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

Sprawa o obniżenie alimentów

Już wcześniej wspominaliśmy o sprawach, które mają prowadzić do obniżenia kwoty alimentów. Takie sprawy są bardzo trudne. Zawsze można napotkać mur, którym są sprzeciwy sądu lub drugiej strony sporu o potrzeby dziecka. Potrzeby te rosną wraz z wiekiem dziecka i nie obniżają się. Pamiętajmy jednak, że kwota alimentów może ulec zmianie gdy dojdzie do istotnych zmian. Nie ma co ukrywać, że mocne pogorszenie sytuacji materialnej co niewątpliwie może być związane z powrotem z emigracji. Pamiętajmy jednak, że w sprawie o obniżenie alimentów sąd będzie dogłębnie badał powody dlaczego zmieniamy pracę na o wiele gorzej płatną i nasz potencjał zarobkowy.

Czy można obniżyć alimenty na dziecko?

Gdy wracamy do kraju po pracy zarobkowej za granicą to zmniejszenie dochodów jest znaczące. Sąd musi wziąć pod uwagę, że od teraz zarabiamy w złotówkach, a nie na przykład w euro. Oceni on wtedy nowe realia płacowe i możliwości alimentacyjne osoby, która jest zobligowana do płacenia owych. Oczywiście dużo zależy od tego w jakiej kwocie były płacone alimenty gdy przebywaliśmy za granicą. Inaczej sytuacja wygląda gdy drugi rodzic dziecka nie był poinformowany, że przebywamy za granicą i płaciliśmy alimenty, które były w kwocie “standardowej” dla danego wieku dziecka, a inaczej gdy taką wiedzę posiadała i kwota alimentów była większa. Wtedy “jest z czego zmniejszać”.

Czy jesteśmy po jednej czy po drugiej stronie sporu o alimenty warto jest skorzystać z pomocy profesjonalisty w tego typu sprawach. Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka posiada ogromne doświadczenie w sprawach związanych z alimentami. Do każdej z nich podchodzimy w profesjonalizmem oraz należytym zaangażowaniem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz podjęcia współpracy.