Ostatnio na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko napisaliśmy o możliwości podwyższenie wysokości otrzymywanych alimentów. Dzisiaj podejdziemy do tematu z drugiej strony – jaka jest możliwość obniżenia kwoty alimentów. Zapraszamy do lektury nowego artykułu.

Kto ustala wysokość alimentów?

Na początku przypomnijmy sobie kto ustala wysokość alimentów. Wysokość ta jest ustalana w wyroku sądu lub na mocy ugody. Jednak ta kwota może ulec zmianie.

W jaki sposób można starać się o obniżenie alimentów?

Gdy wysokość alimentów zostanie już ustalona i sytuacja finansowa uległa zmianie to można zwrócić się do sądu za pomocą odpowiedniego wniosku o obniżenie alimentów. Wniosek taki ma sens gdy sytuacja osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny uległa pogorszeniu pod kątem finansowym. Drugą sytuacją, gdy taki wniosek ma prawo bytu to znaczna poprawa finansowa drugiej strony. Jest to związane z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Dokładnie w artykułach numer 135 oraz 138.

Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć (zgodny z artykułami 133 i 135) jest to, że zmiana opisana w poprzednim akapicie ma charakter stały oraz istotny.

Kto może złożyć wniosek o obniżenie alimentów?

Wniosek o obniżenie alimentów może złożyć osoba, która jest zobowiązana do płacenia owych. Oczywiście dobrym pomysłem jest zwrócenie się w tej sprawie do doświadczonego i profesjonalnego prawnika, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. Takim adwokatem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko z Białegostoku. Taka osoba pomoże w odpowiedniej drodze prawnej oraz urealni możliwości zmiany alimentów zależnie od zaistniałej sytuacji.

Zmiana sytuacji życiowej może być spowodowana różnymi sytuacjami – czasami jest po prostu utrata pracy i zmiana jej na mniej intratną. Jednak może to być długotrwałą choroba, która łączy się z potrzebą rehabilitacji. Oczywiście mogą to być także sytuacje jak narodziny nowego dziecka czy kolejne małżeństwo. Dobrym pomysłem jest zgłoszenie się do odpowiedniej Kancelarii Adwokackiej, która w czasie porady prawnej może poznać naszą sytuację i pomóc podjąć odpowiednie kroki prawne. Zapraszamy serdecznie do naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas pandemia i geografia. Możemy współpracować z osobą, która znajduje się w każdym miejscu Polski, a nawet świata.