Mamy sytuację gdy zapadł już wyrok sądowy w sprawie rozwodu. Zostały w nim przyznane alimenty na dzieci – od kiedy mamy zacząć płacić? Na to pytanie odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Zapraszamy do lektury.

Punkt wyroku, w którym poruszana jest kwestia alimentów nie ma informacji od którego dnia powinniśmy płacić alimenty. Czy wnosić apelację, która może potrwać pewien okres czasu? Co należy zrobić aby nie popełnić błędu i druga strona nie udała się do komornika. Musimy tutaj wyszczególnić dwie sytuacje

Pozew o alimenty

Gdy alimenty zostały nam zasądzone na podstawie pozwu o alimenty, a nie w pozwie, który dotyczył rozwodu to nie czekajmy jak wyrok się uprawomocni. Jest to spowodowane tym, że sąd rejonowy, który taki wyrok wydał uznaje tutaj klauzulę wykonalności. Przez to komornik ma uprawnienia do egzekucji takich alimentów.

W praktyce wygląda to w ten sposób, że po tym jak zapadnie nieprawomocny wyrok to dzieci, które są reprezentowane przez jednego z rodziców (strona uprawniona) bez składania żadnych wniosków otrzymują odpis tego orzeczenia, w której zawarta jest klauzula wykonalności, której pisaliśmy przed chwilą. Z takim dokumentem strona ta może udać się do komornika, gdy zalegamy z płatnościami.

Pozew rozwodowy i alimenty

W sytuacji, w której alimenty są częścią sprawy rozwodowej, a nie oddzielnego pozwu sytuacja ma się kompletnie inaczej. Gdy wyrok rozwodowy jest jeszcze nieprawomocny to nie posiada on owej klauzuli wykonalności w punkcie, który dotyczy alimentów. Tak jak już wspominaliśmy – nie znajdziemy tam też dokładnej daty od kiedy powinniśmy płacić alimenty. Datą tą jest uprawomocnienie się wyroku. Oznacza to, że gdy któraś ze stron wniesie apelację to alimenty będą prawomocne dopiero po uprawomocnieniu się wyroku przez sąd II instancji.

Jest pewien sposób aby zadbać o swoje prawa przy każdej sprawie sądowej i nie popełnić żadnych błędów. Tym sposobem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym i profesjonalnym prawnikiem. Tylko takie osoby znajdą Państwo w naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.