W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez Mecenas Sylwię Tokarzewską pomówimy o spadku. Czy jest możliwość odrzucenia spadku “na wszelki wypadek” gdy nie jesteśmy pewni, że będzie on dla nas na plus? Zapraszamy serdecznie do lektury nowego wpisu na naszym blogu.

Odpowiedź na pytanie

W tym artykule zadziałamy trochę inaczej, gdyż odpowiemy Państwu od razu. Nie da się odrzucić spadku “na wszelki wypadek”. Mimo, że często bardzo byśmy tego chcieli to nie można tego zrobić. Mimo tego, że spadek po dalszym lub bliższym krewnym może być bardzo kosztowne.

Wyjaśnienie niemożliwości odrzucenia spadku.

Bywa i tak, że spadkodawca w ciągu swojego życia popada w długi czy ma inne problemy, które prowadzą do długów. W takiej sytuacji spadkobiercy nie chcą przyjąć spadku i przerzucają to między innymi ludźmi. Trzeba pamiętać o tym, że spadek z długami może być dużym kłopotem. W takiej sytuacji spadek z bliższej na dalszą rodzinę i owe koło zatacza coraz większe kręgi. Czy da się zabezpieczyć żeby ten problem nie trafił do nas?

Zabezpieczenie przed niechcianym spadkiem

Czasami nachodzi nam myśl, żeby odpowiednio się zabezpieczyć i odrzucić spadek zanim do nas on trafi. Niestety takie zabezpieczenie nie istnieje. Nawet Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości na ten temat. Odrzucenie spadku przez osobę, która jeszcze nie została powołana do spadku jest bezskuteczne. Gdy patrzymy na to pod kątem praktycznym oznacza to, że nie można złożyć oświadczenia o odrzuceniu spadku na wypadek swojego dziedziczenia w sytuacji gdy może się on uaktualnić, ale nie musi.

Podsumowanie

Rada on naszej Kancelarii – naszym zdaniem nie należy odrzucać spadku bez przemyślenia, w sposób pochopny. I nie jest to zależne on tego czy kierujemy się chęcią uniknięcia długów osoby zmarłej czy tego, że chcemy przekazać ten spadek komuś innemu. Powinniśmy przemyśleć skutki takiego działania.

Tak jak zawsze powtarzamy – w razie pytań w kwestiach prawnym zawsze zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Czeka tu na Państwa zespół profesjonalnych i doświadczonych adwokatów na czele z Mecenas Sylwią Tokarzewską. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i umawiania się na konsultacje prawne.