W życiu każdej osoby, która prowadzi swoją działalność gospodarczą przychodzi taki moment, że musi mieć kontakt z adwokatem. Czy warto jest korzystać ze stałej współpracy z prawnikiem czy lepiej działać doraźnie? Odpowiedź nasuwa się od razu, ale warto przeczytać poniższy artykuł, który został Państwu przygotowany przez adwokatów z Białegostoku. Zespół naszej Kancelarii Adwokackiej prowadzony jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Zapraszamy do lektury.

Adwokat na stałe czy doraźnie?

Oczywiście dobrze jest zapobiegać, a nie leczyć. Lepiej współpracować z adwokatem, który będzie wcześniej działać w naszych sprawach niż nawiązywać współpracę dopiero gdy wystąpi spór z konkurentem, kontrahentem lub pracownikiem. Nastąpienie problemu zawsze będzie miało pewne konsekwencje. Czy to wizerunkowe czy innego rodzaju. Można jednak unikać takich problemów dzięki nawiązaniu współpracy z adwokatem, który już wcześniej zadba aby wszelkiego rodzaju umowy oraz inne nasze działania były zgodne z prawem i obowiązującymi przepisami. Oczywiście straty wizerunkowe to jedna strona medalu. Także wpędzenie się w spór sądowy może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje takie jak straty finansowe. Samodzielne załatwienie tego typu sprawy przez przedsiębiorcę za pomocą wiedzy zdobytą na przykład przez internet to też nie jest dobre rozwiązanie. W większości przypadków dobrze wynegocjowana umowa przedsądowa będzie o wiele bardziej korzystna dla przedsiębiorcy niż walka w sądzie. Pochopne podejmowanie decyzji kierując się emocjami może być brzemienne w skutkach.

Dla kogo jest stała obsługa prawna?

Nie ma zasady dla kogo jest stała obsługa prawna w firmie. Jest to usługa dla każdego przedsiębiorcy niezależnie od tego jaki jest profil firmy. Nie ma zależności czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy podmiot prawa handlowego (są to na przykład spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjne czy spółki akcyjne). Oczywiście branża także może być każda, bez ograniczeń.

Rola adwokata w firmie

Stała obsługa prawna to nic innego niż bieżące oraz stałe prowadzenie spraw Klienta. Zakres ustalany jest indywidualnie z każdym przedsiębiorcą. Może to być tworzenie nowych podmiotów prawa handlowego czy przekształcenia już istniejących firm. Sprawy bieżące to na przykład przygotowanie oraz analiza umów, które wykorzystywane są w firmie. Oczywiście taka współpraca może czasami się także łączyć z reprezentacją firmy przed sądem czy w mediacjach przedsądowych.

Oczywiście w dzisiejszym artykule tylko przybliżyliśmy temat miejsca adwokata w każdej firmie. Polecamy Państwu kontakt z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką gdzie odpowiemy na wszelkie pytania jak możemy Państwu pomóc w Państwa firmie. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z zespołem profesjonalnych i doświadczonych prawników prowadzonych przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.