Jak zawsze “przy niedzieli” przedstawiamy Państwu nowy artykuł na temat prawa rodzinnego. Prosto od Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, tekst o alimentach. Dokładnie o tym w jaki sposób można wnioskować o podwyższenie alimentów. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Kiedy można myśleć o podwyższeniu alimentów?

Nie zawsze jest możliwość wnioskowania o podwyższenie alimentów. Aby były one podwyższone to trzeba wziąć uwagę warunki, które były brane pod uwagę przez sąd gdy ustalał wysokość pierwotnych alimentów. Dokładnie – muszą się one zmienić. Ważnymi aspektami są możliwości majątkowe lub zarobkowe osoby, która musi płacić alimenty oraz uzasadnione potrzeby osoby uprawnionej.

Jakie argumenty przemawiają za podwyższeniem alimentów?

Gdy osoba, która zobowiązana jest do płatności alimentów zmieniła pracę na znacznie lepiej płatną lub otrzymała sporą podwyżkę to jest uzasadniona sytuacja do wnioskowania o podwyższenie alimentów.

Oczywiście możliwe są też mniej oczywiste sytuacje, gdy taki wniosek jest zasadny. Może to był zmiana sytuacji życiowej osoby zobowiązanej. Na przykład jest to spłata kredytu hipotecznego, usamodzielnienie się finansowe innych dzieci czy wygrana na loterii.

Podwyższenie alimentów na dziecko

Gdy mówimy o alimentach na dzieci to sytuacja jest o tyle prostsza iż możemy powołać się na wiek dziecka. Gdy dziecko jest starsze to podwyższają się jego potrzeby. Potrzeby to nie tylko koszty ubrań czy wyżywienie. Gdy dziecko rośnie to pojawiają się pasje czy hobby. Mogą to być podróże, gra na instrumencie, kino czy sport.

Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje związane z dziećmi, które podwyższają koszt utrzymania takie jak rehabilitacja czy pogorszający się stan zdrowia. Trzeba też wziąć pod uwagę, że drugi rodzić może zmienić swoją sytuację życiową. Może na przykład stracić pracę.

Niezależnie po której “stronie barykady” Państwo stoicie to ważnym jest to aby nawiązać współpracę z prawnikiem, który nam pomoże. Jak ma wyglądać wniosek o podwyższenie alimentów? Jak przebiega taka sprawa? Adwokat poprowadzi nas przez taką sprawę.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Zespół Kancelarii składa się z doświadczonych i profesjonalnych adwokatów, którzy pozostają do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do nawiązania współpracy na miejscu w Białymstoku lub w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu nie jest nam straszna geografia lub pandemia.