Nie da się ukryć, że najczęściej pomoc adwokata kojarzy nam się z osobą oskarżoną lub podejrzaną. Jednak także w sytuacji gdy jesteśmy świadkiem w procesie karnym można skorzystać z pomocy adwokata. Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.

Przesłuchanie świadka w procesie karnym

Gdy spojrzymy do Kodeksu postępowania karnego możemy znaleźć informacje, że także świadek ma prawo udać się na przesłuchanie na Policję czy do Prokuratury wraz z adwokatem.

Czy świadek potrzebuje adwokata?

Wcześniej wspomniana pomoc adwokata w trakcie przesłuchanie pozwala na możliwość rozeznania się co i jak w sprawie. Profesjonalny adwokat wyjaśni nam jak będzie wyglądać przesłuchanie oraz czego możemy się spodziewać. Przesłuchanie z pomocą adwokata pozwala nam na uzyskanie wiedzy czy musimy odpowiadać na każde pytanie, czy jest możliwość zatajenia czegoś czy zawsze musimy odpowiadać prawdę.

Jak wygląda pomoc adwokata w trakcie przesłuchania?

Doświadczony adwokat będzie czuwał nad prawidłowością przebiegu przesłuchania. Będzie weryfikować to czy nie zostają naruszone żadne prawa świadka. Następną sprawą jest to, że adwokat może wnieść o uchylenie niestosownego pytania. Niestety są sytuacje, w których osoba przesłuchująca może zadać pytanie mocno sugerujące i świadek może nie wiedzieć jak na nie odpowiedzieć lub przestraszony odebrać je jako normalne. W takiej sytuacji profesjonalny adwokat może wnieść uchylenie takiego pytania. Innym przykładem mogą być pytania sugerujące. Adwokat sprawdza także czy zeznania złożone przez świadka zostały zaprotokołowane w niezmienionej formie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w trakcie przesłuchania jako świadek?

Już przybliżyliśmy Państwu jak wygląda praca adwokata w trakcie przesłuchania. Nie jest ważne czy są Państwo świadkiem czy grozi Państwu postawienie zarzutu i rozpoczęcie postępowania to warto jest zachować spokój i skorzystać z pomocy adwokata.

Jeżeli znaleźli się Państwo w takiej sytuacji zapraszamy serdecznie do kontaktu naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która cechuje się profesjonalnym podejściem do każdej sprawy oraz doświadczeniem. Zapraszamy do Kancelarii prowadzonej przez adwokat Sylwię Tokarzewską.