Cała Polska powoli wraca do “normalności”. Jest to idealny czas aby zadbać o swoje szczęście. Czasami oznacza to zrobienie kroku do przodu i postanowienie o rozwodzie. Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku chcielibyśmy poruszyć temat wskazówek, które pomogą nam w podjęciu decyzji o rozwodzie. Zapraszamy do lektury, bo naprawdę warto.

Czy to na pewno koniec?

Złe chwile w związku potrafią przyćmić te, które były dla nas dobre. Odpowiedzmy wspólnie sobie na pytanie czy dalej się kochacie, co dobre i najgorszego jest w Waszym związku. Czy nie jest warto spróbować terapii małżeńskiej?

Czy rozpad związku jest zupełny i trwały?

Sąd w trakcie rozprawy zapyta czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W skład takiej więzi wchodzi połączenie duchowe, fizyczne oraz gospodarcze. Nie ma przepisów określających jaki czas powinien trwać taki stan rzeczy. Przyjmuje się jednak, że są to minimum 3 miesiące.

Dobrze jest ustalić jak najwięcej przed rozwodem

Warto jest porozmawiać z małżonkiem przed rozwodem gdzie ustalimy jak najwięcej. Oczywiście gdy atmosfera jest aż tak słaba, że rozmowa jest niemożliwa to można ją przeprowadzić przez prawnika (w Białymstoku adwokatem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko). W trakcie takiej rozmowy dobrze jest ustalić takie rzeczy jak to czy będzie to rozwód z czy bez orzekania o winie, postanowienia dotyczące dzieci oraz sytuacji mieszkaniowej ich oraz Waszą, wysokość alimentów oraz jak będzie wyglądać podział majątku.

Porozmawiaj z dziećmi o rozwodzie

Przed rozwodem powinniśmy porozmawiać z naszymi dziećmi. Wytłumaczyć im co się dzieje, jak teraz będzie wyglądać ich życie po rozwodzie i zapewnić, że oboje rodziców cały czas je kocha bez zmian. Naszym zdaniem powinniśmy z nimi porozmawiać niezależnie od wieku – nawet gdy 18 urodziny są już za nimi.

Zbierz dowody dotyczące winy za rozwód

Gdy rozwód następuje z winy którejś ze stron to powinniśmy zgromadzić dowody na ową winę – czy to zdrada lub na przykład alkoholizm. Takimi dowodami mogą być zeznania świadków, wydruk wiadomości, zdjęcia lub raport detektywa.

Nawiąż współpracę z adwokatem

Czas rozwodu jest niesamowicie trudny i stresujący. Warto jest mieć w nim pomocną dłoń w postaci adwokata, który zajmuje się prawem rodzinnym profesjonalnie i ma w nim duże doświadczenie.

Właśnie takim adwokatem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko z Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Chociaż Kancelaria znajduje się w Białymstoku to mimo tego można nawiązać współpracę będąc w jakimkolwiek miejscu na świecie – dzięki współpracy zdalnej za pomocą internetu lub telefonu. Zapraszamy do kontaktu.