W dzisiejszym dniu odejdziemy od prawa rodzinnego. Jest to spowodowane tym, że coraz częściej słyszy się o wezwaniach z Urzędu Skarbowego dotyczących nielegalnych konkursów na Facebook. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej na temat niezgłoszonych loterii losowych.

Dlaczego większość konkursów w mediach społecznościowych jest nielegalnych?

Właściciele firm lub pracownicy działów marketingu często zapominają (lub nie wiedzą) o tym, że każde losowanie (loteria promocyjna) musi być zgłoszone oraz uzyskać zezwolenie od dyrektora odpowiedniej izby administracji skarbowej i to 2 miesiące przed tym, gdy zaplanowany jest konkurs.

Jaka jest kara za niezgłoszenie konkursu z losowaniem?

Kara za niezgłoszenie loterii jest dotkliwa. Jest to 240 stawek dziennych. Tłumacząc bardziej obrazowo – w 2016 roku było to maksymalnie aż 6 milionów złotych. Taka kara może zostać nałożona na osobę, która zarządza nielegalną loterią.

Jak wygląda postępowanie za niezgłoszoną loterię losową?

Na początku musimy wspomnieć jak zdobyć pozwolenie na loterię – trzeba je uzyskać osobiście w urzędzie lub listownie. Nie tylko firmy mogą ubiegać się o takie pozwolenie – mogą to robić także osoby fizyczna, osoby prawne oraz jednostki bez osobowości prawnej.

Składając taki wniosek trzeba udokumentować, że źródła pochodzenia kapitału są legalne oraz nie zalega się z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa lub należności celnych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Pamiętajmy o tym, że organizacja loterii bez odpowiedniego zezwolenia to wykroczenie karnoskarbowe lub przestępstwo – jest to zależne od skali naruszenia przepisów. W najprostszych słowach – wylosowanie nagrody bez zezwolenia to prawie to samo co brak zapłaty należnego podatku.

Co należy zrobić po zakończeniu loterii?

Gdy loteria już się zakończyła to w ciągu 30 dni trzeba przesłać do dyrektora izby administracji skarbowej wykaz wypłaconych (wydanych) wygranych, który powinien zawierać także ich wartość. Trzeba także przesłać zestawienie liczby wystawionych oraz anulowanych imiennych zaświadczeń o zyskanej wygranej, który zawiera numery i serie zaświadczeń, wysokości wygranych i daty wystawienia zaświadczeń.

Jeżeli rozwijają Państwo swoje firmy i jednym z kierunków rozwoju marketingu są konkursy w social media dobrze jest upewnić się czy wszystko jest robione w sposób odpowiedni pod względem prawnym. W takiej sytuacji powinno skonsultować się z prawnikiem, który poprowadzi Państwa przez ten proces. Takie usługi prowadzi także nasza Kancelaria Adwokacka, która znajduje się w Białymstoku lecz działa z Klientami z całej Polski oraz świata. Zapraszamy do kontaktu.