Wracamy po świętach do standardowych artykułów na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Dzisiaj ponownie poruszymy temat podziału majątku. Jednak tym razem skupimy się na wycenie nieruchomości, która najczęściej jest dokonywana przy tej okazji.

Jak można wycenić nieruchomość / mieszkanie?

Wycenę nieruchomości można wykonywać na dwa sposoby: prywatnie oraz w postępowaniu sądowym.

Prywatna wycena nieruchomości.

Wycenę mieszkania lub domu możemy przeprowadzić prywatnie. Niestety w tym przypadku nie możemy przewidzieć dokładnego kosztu wyceny nieruchomości. Wynika to z tego, że rzeczoznawcy majątkowi nie mają z góry narzuconych przez prawo cen za swoje usługi. Dobrze więc już przed wyceną ustalić cenę, żeby później nie było niespodzianek. Jako ciekawostkę można przytoczyć sytuację: bardzo często najniższe ceny za prywatną wycenę nieruchomości można uzyskać w centrum dużego miasta. Wynika to z tego, że występuje tam duża konkurencja oraz baza porównawcza.

Wycena nieruchomości dokonana przez biegłego sądowego.

Taka wycena można zostać dokonana jedynie przez rzeczoznawcę, który jest wpisany na listę biegłych sądowych. Wynagrodzenie można przewidzieć wcześniej, gdyż jest ono określone w przepisach. Teraz stawka godzinowa to od 22,90 zł do 32,39 zł. Stawka się zmienia gdy biegły sądowy posiada tytuł profesora, doktora habilitowanego lub doktora. Cena może być też zmienna – wtedy trochę się komplikuje. Ale to już dokładnie powinien wyjaśnić Państwu prawnik.

Dziękujemy serdecznie za lekturę oraz zagłębienie się w temat wyceny nieruchomości w trakcie podziału majątku. Warto przygotować się do tego wraz z zaufanym oraz profesjonalnym prawnikiem. Takich właśnie znajdą Państwo w naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Zapraszamy do kontaktu.