W trakcie mediacji konsensus zawarty między stronami musi być zgodny z przepisami. I właśnie za to odpowiada prawnik, który w owych negocjacjach uczestniczy. Jednak to nie jedyne zadanie adwokata, który podchodzi do sprawy profesjonalnie – tak jak nasza Białostocka Kancelaria. Dobry prawnik doradza swojemu Klientowi oraz reprezentuje jego interesy. Prowadzimy działania, które w finalnym efekcie owocują dobrym kompromisem w trakcie negocjacji biznesowych.

Kiedy zatrudnić prawnika w trakcie negocjacji?

Jak już wspomnieliśmy kompromis, który zostanie wypracowany w trakcie negocjacji musi być zgodny z prawem. Oznacza to, że potrzebna jest bardzo duża znajomość prawa. Dobry prawnik w Białymstoku zadba o tym, żeby propozycje obu stron były możliwe do zrealizowania z literą prawa oraz w stu procentach legalne. Potrzebna jest nie tylko wiedza prawnicza. W biznesowych negocjacjach trzeba mieć także wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. Z doświadczenia wiemy, że zawieranie transakcji handlowych, tak aby przebiegały one bezproblemowo, jest ciężkie do osiągnięcia bez pomocy prawnika, który w tym momencie występuje w roli negocjatora, z doświadczeniem. Bardzo częstym błędem przedsiębiorców jest to, że wykorzystują pomoc adwokata dopiero na etapie, w którym spór biznesowy trafia do sądu. Wykorzystanie pomocy prawnika od początku negocjacji pozwala osiągnąć szybszy kompromis. Konsensus zawarty w ten sposób oszczędza Twoje pieniądze oraz czas, gdyż sprawa jest jest rozstrzygana w trakcie kosztownego procesu sądowego.

Jak pomaga prawnik w trakcie negocjacji?

Białostoccy przedsiębiorcy powinni pamiętać na czym polega rola adwokata w negocjacjach biznesowych. Dobry prawnik nadzoruje cały proces negocjacji. Takie negocjacje potrafią mieć wiele etapów. Sprawdza on propozycje drugiej strony pod kątem prawnym. Mając na uwadze interesy Klienta znajduje dobrym rozwiązania, które są polubowne oraz mogą być zaakceptowane przez obie strony. Adwokat potrafi także przedstawić naszemu konkurentowi koszty, z jakimi wiąże się owiązywanie naszych negocjacji w sądzie. Takie przedstawienie sprawy zobrazuje mu, że lepiej jest rozwiązań sprawę w sposób polubowny poza sądem. Prawnik oszczędza czas przedsiębiorcy nie tylko dzięki braku skierowaniu sprawy do sądu. Może także zostać pełnomocnikiem przedsiębiorcy i reprezentować go w trakcie trwania rozmów.

Czy każdy prawnik będzie dobry do pomocy w negocjacjach?

Otóż nie. Negocjacje w biznesie są sytuacją, w której prawnik musi mieć wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne. Także powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Dodatkowym plusem jest to, że prawnik nie jest emocjonalnie zaangażowany w sprawę. Dzięki temu podchodzi do niej w sposób rzetelny.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zachęcamy do kontaktu w sprawach negocjacji biznesowych oraz wszelkich innych związanych z prawem. Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka posiada odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje, które pozwolą Państwu na szybkie oraz sprawne załatwienie Państwa spraw.