Czy prowadzą Państwo firmę? Czy zastanawialiście się Państwo co się z nią stanie po śmierci? W jaki sposób zabezpieczyć firmę oraz przyszłość swoich dzieci? Zapraszamy do lektury o sukcesji firmy.

Po śmierci właściciela firma może działać dalej. Ma w tym pomóc ustawa o sukcesji firm rodzinnych. Od 25 listopada 2018 r. polskie przepisy umożliwiają rejestrację w CEIDG zarządcy sukcesyjnego zawczasu, jeszcze za życia właściciela firmy.

Najpewniej nikogo nie zdziwi, że w Polsce najczęściej wybieraną opcją prowadzenia działalności to jednoosobowa działalność gospodarcza. W naszym kraju działa ponad 2 miliony takich firm. Z powodu śmierci z CEIDG wykreśla się około 800 osób co miesiąc. Nowa ustawa ma pomóc budować długowieczne marki oraz firmy rodzinne.Wcześniej następcy właściciela nie mogli kontynuować działania firmy po śmierci pierwotnego właściciela. Od 25 listopada 2018 przedsiębiorcy mogą bezpłatnie rejestrować w CEIDG zarządcę sukcesyjnego. Jest to osoba, która po śmierci właściciela firmy przejmuje jego obowiązki i prowadzi firmę do czasu ustanowienia spadkobierców. Jest to okres maksymalnie dwóch lat. Wielkim ułatwieniem jest to, że firma będzie mogła działać na tym samym NIP-ie oraz wszelkiego rodzaju umowy i koncesje nie tracą swojej ważności.

Pomimo zmiany dobrze jest odpowiednio wszystko spisać w testamencie. Poruszaliśmy ten temat na naszym blogu lecz lepiej zrobić to z doświadczonym adwokatem. Zapraszamy do współpracy. Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka znajduje się przy ulicy Mickiewicza. Zapraszamy.