Skupiając się dalej na prawie rodzinnym chcielibyśmy poruszyć temat separacji. W artykule naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej (działamy z osobami z całego świata – także z Polską Polonią) przybliżymy Państwu ten temat. Zapraszamy do lektury.

Czym jest separacja?

Separacją można nazwać “zawieszenie małżeństwa“. Gdy decydujemy się na ten krok trzeba podjąć odpowiednie kroki, które ustabilizują naszą sytuację i dotyczą wspólnego majątku lub mieszkania. Czy w tych kwestiach decyduje sąd?

Jakie są skutki separacji?

Gdy są orzeknie separację to skutki są wręcz identyczne jak przy rozwodzie. W przypadku separacji sąd także decyduje, kto jest winny nastąpienia tej sytuacji. Oczywiście, w sytuacji gdy zostanie złożony zgodny wniosek o odstąpienie od tego, sąd nie musi wydawać wyroku na temat winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Sąd orzeka także w kwestii opieki nad dziećmi, które nie przekroczyły 18 roku życia. Najważniejsze sprawy w tej kwestii to zamieszkanie dziecka oraz kto ponosi koszty utrzymania dziecka.
Także podział majątku wspólnego to następna kwestia, o której decyduje sąd. Trzeba o tym zadecydować, gdyż w chwili, w której sąd ustanawia separację to następuje ustrój rozdzielności majątkowej. Sąd może także nakazać jednemu z współmałżonków zaspokajania potrzeb drugiej osoby. Oczywiście następuje to tylko w chwili, gdy to z jej winy doszło do separacji oraz przemawiają za tym zasady współżycia społecznego.

Czy przy separacji skorzystać z pomocy adwokata?

Tak samo jak przy rozwodzie ogromną pomoc niesie za sobą pomoc adwokata. Separacja to bardzo złożony proces i profesjonalna pomoc rzetelnego prawnika może okazać się niezbędna. Dlatego też zapraszamy do współpracy wszystkich z Białegostoku i nie tylko. Nasza Kancelaria działa także internetowo i nie jest dla nas problemem nawiązanie współpracy z osobą, która znajduje się nawet w innym kraju.