Witamy serdecznie w artykule naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Po raz kolejny chcielibyśmy poruszyć temat z Prawa rodzinnego. Czy wiadomo Państwu co to jest intercyza i kiedy jest ona potrzeba? Zapraszamy do lektury.

Intercyza jest potrzebna współmałżonkom, którzy chcą zachować majątek, który zgromadzili w trakcie zawarcia małżeństwa. Często ludzie nie wiedzą, że majątek zgromadzony przez zawarciem aktu małżeństwa zawsze jest to majątek odrębny, który nie wchodzi w wspólny majątek.

Z mocy prawa majątek zgromadzony przed zawarciem małżeństwa jest częścią majątku odrębnego. Trzeba to podkreślić, gdyż to najczęstszy błąd myślowy. Jednak gdy, któryś z składników majątku odrębnego przynosi dochód (przykładowo wynajęte mieszkanie) to wchodzi on już w skład majątku wspólnego.

Jak działa intercyza w przypadku darowizny?

Darowizna nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Bardzo często zdaża się, że ludzie chcą podpisywać intercyzę gdy otrzymują darowiznę, przykładowo od rodziców. Jeżeli darowizna jest przyznana jednemu z małżonków, a nie dla małżeństwa to nawet gdy nastąpi rozwód to współmałżonek lub współmałżonka nie mają prawa do roszczeń do tych pieniędzy lub przedmiotów.

Intercyza, a kredyt

Gdy małżonek posiada długi to odpowiada za nie swoim majątkiem odrębnym. Inaczej sprawa się ma gdy drugi małżonek wyraził pisemną zgodę na zaciągnięcie kredytu lub innego zobowiązania to małżeństwo odpowiada za nie majątkiem wspólnym.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Kwestie finansowe, do których należą kwestie intercyzy jest bardzo ważne i często newralgiczne. Radzimy przed tym skonsultować się z adwokatem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz współpracy z naszą Kancelarią, która znajduje się w Białymstoku na ulicy Mickiewicza.