Witamy w tą pierwszą, grudniową niedzielę. Nasza Kancelaria Adwokacka, która ma siedzibę w Białymstoku, chciałaby dzisiaj przybliżyć Państwu temat podziału majątku. Dokładniej – jakie koszty sądowe mogą Państwa czekać przy takiej sprawie. Poruszymy temat kosztów, które trzeba uiścić na rzecz Sądu, który tą sprawę rozpatruje. Zapraszamy do lektury.

Czy podział majątku jest kosztowny?

Podział majątku to jedna z najbardziej kosztownych spraw, które możemy spotkać w Sądzie. Jednak to nie powinien być powód dla którego nie dokonujemy owego podziału. W ogromnej większości trwanie w współwłasności może być dla nas o wiele bardziej kosztowne.

Koszty te potrafią być bardzo różne, a największą różnicę widzimy, gdy obie strony sprawy nie mogą podjąć wspólnej decyzji dotyczącej podziału majątku wspólnego.

Czy podział majątku może przeprowadzić bez sprawy sądowej?

Podział majątku można przeprowadzić za sprawą porozumienia stron. Lecz jeżeli strony sprawy nie mogą osiągnąć konsensusu to sprawa musi być skierowana do sądu. Opłata sądowa dla takiego wniosku jest stała i wynosi 1000 zł. 300 złotowa opłata występuje gdy wniosek o podział majątku jest zgodny tj. obie strony osiągnęły porozumienie w kwestii podziału majątku wspólnego oraz sposobie tego podziału.

Opłata sądowa to jednak nie wszystko. W bardzo dużej części spraw, gdzie strony nie mogą dojść do porozumienia polubownie potrzebna jest opinia biegłych. Gdy dochodzi do podziału nieruchomości to często konieczna jest opinia biegłego ds. budownictwa i architektury (gdy rozpatrywany jest podział mieszkania lub prac adaptacyjnych) lub biegłego geodety (w przypadku działek).

Gdy jedna strona będzie spłacać drugą oraz przejmuje całą nieruchomość to często jest potrzebna opinia rzeczoznawcy majątkowego, który ustala wartość nieruchomości.

W celu określenia wartości ruchomości często jest też przydatna (w niektórych przypadkach wręcz niezbędna) opinia biegłego rzeczoznawcy, który działa w tym zakresie.

Kto ponosi koszty opinii biegłych sądowych?

Koszty sądowe są rozdzielane na obie strony sprawy po równo. Pierwszą opłatę za wniosek ponosi Wnioskodawca, lecz na koniec sprawy jest ona rozliczana na obie strony.

Jak mogą Państwo zauważyć podział majątku jest to sprawa kosztowna i często długa. Dlatego też warto przy niej pracować z doświadczonym i profesjonalnym adwokatem. Białostocka Kancelaria Adwokacka Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw oraz pomoże Państwu przejść przez ten etap Państwa życia. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz do nawiązania współpracy.