Nowy artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku już jest dostępny. Dzisiaj pomówimy o prowadzeniu działalności gospodarczej i alimentach. Jak to się łączy? Co powinien wiedzieć przedsiębiorca? Zapraszamy do lektury wpisu blogowego Białostockiej Kancelarii Prawnej, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

W dzisiejszym artykule powiemy sobie o kilku kwestiach, które nie są oczywiste i warto jest aby znał je każdy przedsiębiorca, który został pozwany w sprawie alimentów.

Alimenty, a PIT

Sytuacja nie wygląda tak, że jeżeli wykazałeś stratę nie jest jednoznaczne z tym, że Sąd uzna, że Twoja firma jest na granicy bankructwa. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę przychody. Aby wykazać jakie są koszty prowadzenia owej działalności gospodarczej trzeba przygotować i przedstawić wszelkie dokumenty, które mogą to potwierdzić. To w interesie przedsiębiorcy leży udowodnienie Sądowi ile kosztuje prowadzenie firmy. Pamiętajmy, że Sędzia nie jest przedsiębiorcą i nie musi wiedzieć o wszelkich kosztach, które musisz ponosić.

Czas prowadzenia działalności

Zawieszanie działalności aby zmniejszyć swój dochód nie jest dobrym rozwiązaniem. Najczęściej pod uwagę brane są ostatnie 2 lata i pamiętajmy o tym, że druga strona konfliktu sądowego także może przedstawić, że dalej działalność jest wykonywana lecz bez ewidencji. Takiej sytuacji chce uniknąć każdy – nie chcemy aby do sprawy wkraczał także Urząd Skarbowy.

Informacje o firmie w rejestrach

Nie możemy zapomnieć, że takie bazy jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Krajowy Rejestr Sądowy (popularny KRS) są jawne i także Sąd ma do nich dostęp. W takich rejestrach można łatwo zobaczyć sytuację, że przykładowo – zamknąłeś firmę, a ktoś z Twojej rodziny w tym samym czasie otworzył firmę o takim samym profilu działalności. Taka sytuacja może dać Sędziemu wiele do myślenia.

Nie ukrywajmy dochodów

To co Sąd znajdzie w dokumentach firmy to jedno, lecz na rozprawie patrzy On szerzej. Gdy jest jasno widoczne, że jeździsz nowym samochodem, spędzasz urlopy i wakacje w luksusowych miejscach to nie będzie to dobrze wyglądać przed Sądem. Zalecamy nie ukrywanie niczego i podejście do sprawy racjonalnie.

Prawo Rodzinne nie jest obce naszej Kancelarii Adwokackiej w żadnym aspekcie. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i zaufania prawnikom, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz profesjonalnym podejściem do każdej z prowadzonych spraw. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku, która prowadzi także współprace w sposób zdalny – poprzez mail i telefon.