W małżeńskie się nie układa. Czy rozwód to jedyne rozwiązanie? W dzisiejszym artykule na blogu naszej Białostockiej Kancelarii chcielibyśmy przybliżyć Państwu czym jest separacja.

Rozwód, czy separacja – co jest dla nas lepsze?

Rozwód to zakończenie małżeństwa poprzez orzeczenie sądu,a na wniosek obojga lub jednego z małżonków.
Separacja to jedynie uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Po separacji nie ma możliwości zawarcia ponownie małżeństwa, a po orzeczeniu rozwodu jest taka możliwość.
Aby uzyskać separację trzeba uzyskać uznanie, że między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Przy rozwodzie musi być to rozkład zupełny oraz trwały.
Separację można znieść i nie niesie tak idących skutków prawnych jak po rozwodzie.

Do podjęcia decyzji czy chcemy uzyskać rozwód lub separację potrzebujemy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie – jak wyobrażamy sobie nasze dalsze życie?

Czy rozwód to dobra decyzja?

Rozwód jest dobrym rozwiązaniem w dwóch przypadkach. Oto one:
– Gdy chcemy zawrzeć nowe małżeństwo
– Gdy nie wyobrażamy sobie już życia w drugą osobą, z którą dotąd byliśmy w małżeństwie. Oczywiście wtedy musimy utrzymywać dalej kontakt – np. ze względu na dzieci, które pojawiły się w trakcie małżeństwa.

Czy separacja to dobra decyzja?

Uzyskanie separacji jest najczęściej łatwiejsze niż rozwód. Nie jest to jednaj tylko formalność. Nawet gdy wystąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, separacji możemy nie uzyskać gdy: mogą ucierpieć wspólne dzieci lub gdy wystąpiła ciężka choroba jednego z małżonków albo istnieją inne ważne przeszkody.

Co jest lepsze dla nas?

Separacja jest to te rozwiązanie, które powinniśmy wybrać gdy nie układa się nam w małżeństwie, lecz widzimy, że może nastąpić poprawa. Pewne odcięcie się pozwoli nam na spojrzenie na małżeństwo z innej perspektywy. Możemy zobaczyć to w sposób obiektywny, bardziej “chłodny”.
Separacja może zakończyć się na dwa sposoby: rozwodem lub naprawą związku.

Dziękujemy za lekturę i zapraszamy serdecznie do naszej Kancelarii w Białymstoku. Prawo rodzinne jest dla nas bardzo ważne i jesteśmy profesjonalni w tym co robimy.