Witamy Państwa przy okazji ostatniej niedzieli marca. Powoli wychodzimy z zimowego marazmu i myślimy co z naszym życiem. Dlatego też warto jest rozpocząć porządkowanie naszych spraw – na przykład osobistych. Dzisiaj przedstawimy Państwu odpowiedź na pytanie – Czy orzeczenie o winie przy rozwodzie ma wpływ na podział majątku? Zapraszamy do lektury artykułu na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, która działa z osobami znajdującymi się na całym świecie.

 

Nieodłącznym elementem rozwodu jest to czy jest on spowodowany przez którąś z stron. Najczęściej jednak nie orzeka się o winie. Czy ma to wpływ na późniejszy podział majątku, który także jest nieodłączną częścią zakończenia pożycia małżeńskiego?

Planujesz rozwód i dopiero szukasz odpowiedniego prawnika, który Ci w tym pomoże? Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Wracając do odpowiedzi na zadane w tytule pytanie – jest ona niejednoznaczna. Z jednej strony mamy art. 43 k.r.o. i jego paragraf pierwszy, który informuje, że podział majątku powinien być równy. Jednak po nim mamy paragraf drugi, który traktuje o tym, że istnieją powody, z których któraś ze stron może żądać żeby podział majątku nie był równy. Wtedy bierze się pod uwagę stopień, w którym dana osoba przyczyniła się do powstania majątku wspólnego. Paragraf ten jednak nie precyzuje jakie są to powody.

W literaturze oraz w orzecznictwie znajdziemy informację, że te powody to nie jest wina, która została ustalona w trakcie rozwodu. Oczywiście istnieje tutaj wyjątek – jeżeli wina rozpadu związku małżeńskiego związana jest z kwestiami finansowymi. Gdyż nierówny podział majątku może nastąpić wtedy, gdy jedna ze stron w sposób rażący nie przyczyniła się do powstania wspólnego majątku.

Konkluzję tego artykułu można zawrzeć jako: Wina jednej ze stron, która została ustalona przy rozwodzie, nie ma wpływu na stosunek procentowy przy podziale majątku wspólnego*. Musimy jednak dodać tutaj tą gwiazdkę z tego powodu, że może zdarzyć się sytuacja, gdzie wina jest bezpośrednio (lub pośrednio) stwierdzona poprzez kwestie finansowe. Przykładem takiego stanu rzeczy może być przykładowo choroba alkoholowa, która spowodowała, że jedna ze stron małżeństwa trwoniła cały majątek na alkohol i nie przyczyniała się do powiększania majątku wspólnego.

Zarówno rozwód oraz podział majątku to bardzo zawiłe oraz nieprzyjemne sprawy prowadzone w sądzie. Dobrym rozwiązaniem jest współpraca z doświadczonym i rzetelnym prawnikiem, który nam pomoże w tej sytuacji. Właśnie taką Kancelarią jesteśmy my. Znajdujemy się w Białymstoku lecz działamy z Polonią, która znajduje się na całym świecie. Działania są prowadzone w taki sposób, że najczęściej taka osoba nie musi nawet przylatywać do Polski. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.