W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstok, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską wracamy do tematu rozwodów. Czy rozwód jest nowym początkiem? Zapraszamy do lektury.

Parę słów o rozwodzie

Zaraz po śmieci małżonka rozwód jest najbardziej stresującym doświadczeniem, które może wystąpić w życiu. Niezależnie od tego czy mówimy o kobiecie czy mężczyźnie rozstanie jest równie bolesne. Niezależnie kto wybrał drogę rozwodu czy to wspólna decyzja to należy traktować rozwód jako nowy początek w naszym życiu.

Podział rozwodu na etapy

Rozwód można dla człowieka podzielić na trzy etapy. Pierwszy etap to kumulacja wszystkich emocji, które prowadzą do podjęcia decyzji o rozwodzie. Może on trwać nawet parę miesięcy. Drugim etapem jest ten, który możemy nazwać etapem przejściowym. W czasie trwania tego etapu nawiązywaniem nowych relacji i jest to czas podejmowania wielu decyzji. Ostatni etap to stabilizacja. W czasie jego trwania osoba po rozwodzie odbudowuje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki rozpoczęciu nowego etapu jest już możliwa rozmowa z byłym małżonkiem bez negatywnych emocji.

Zakończenie małżeństwa jako nowy początek

Oprócz prawnego zakończenia małżeństwa ważnym elementem rozpoczęcia nowego etapu w życiu jest definitywne zakończenie poprzedniego. Oczywiście jest to utrudnione gdy na przykład mamy dzieci z byłym partnerem czy łączą Was inne wspólne sprawy, lecz oprócz profesjonalnej pomocy prawnej warto jest zasięgnąć pomocy u takich ludzi jak psychoterapeuci. Bardzo ważnym elementem ponownego rozpoczęcia życia jest całkowite uregulowanie kwestii opieki nad dziećmi oraz podziału majątku z zakończonego małżeństwa.

Rozpoczęcie nowego etapu w życiu

Po rozwodzie musimy przestawić się w tryb z “my” na tryb “ja”. Pamiętajmy, że po rozwodzie i zakończeniu wszystkich spraw prawnych związanych z zakończonym związkiem jesteśmy osobami wolnymi i możemy rozpocząć nowy etap. Inaczej mówiąc – możemy ruszyć do przodu. Należy wystrzegać się powracania do starych spraw i należy patrzeć w przyszłość jako na nowe możliwości.

Dzieci w trakcie rozwodu

Pamiętajmy także, że w sytuacji rozwodu powinniśmy skupić się na naszych dzieciach. Powinny być one otoczone opieką oraz troską. Bardzo ważną kwestią jest to aby uregulować prawny stosunek do opieki nad dziećmi byłych małżonków. Dzięki temu nie tylko my będziemy mieć sprawę jasną, lecz także dzieci będą wiedzieć jak taki kontakt będzie wyglądać.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat rozwodu jako nowego startu w naszym życiu. Pamiętajmy, że rozwód nie jest tylko zakończeniem etapu, lecz także początkiem nowego. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która ma ogromne doświadczenie w kwestii rozwodów oraz takich sprawach jak opieka nad dziećmi i podziały majątku. Zapraszamy serdecznie.