Witamy w najnowszym artykule naszej Białostockiej Kancelarii Prawniczej. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć temat zmian w przepisach, które mają pomóc osobom, które wzięły kredyty w frankach szwajcarskich.

Prawo i Sprawiedliwość w marcu ponownie poruszył ustawę, która ma pomóc frankowiczom.

Od razu chcielibyśmy zaznaczyć – nie będzie przewalutowania kredytów na kurs, który był parę lat temu. Andrzej Szlachta, szef KFP, powiedział, że ustawa frankowa zostanie uchwalona przed wakacjami.

Przypominamy – jest około 900 tysięcy osób, które posiadają kredyt w frankach szwajcarskich. W pewnym momencie kurs tej waluty wzrósł z około 2 zł do (w pewnym momencie aż) 5 zł. Niestety mieszkań, które zostały zakupione przez taki kredyt nie można sprzedać. Banki zaproponowały przewalutowanie kredytów na złotówki po dzisiejszym kursie. To jednak kredytobiorców nie satysfakcjonuje.

Pierwotnie ustawa mówiła o tym, ze kredyty zostaną przewalutowanie po korzystnym dla frankowiczów kursie. Nie trafiła ona jednak do parlamentu, gdyż kosztowałaby ona banki około 30-50 mld zł. To mogłoby zachwiać fundamentami niektórych instytucji bankowych.

W drugiej wersji projektu nie ma już przewalutowania kredytów po kursie, który był w dniu zaciągnięcia kredytu. Jest jednak mowa o zwrocie przez banki spreadów. Spready są to różnice między kursem franka w NBP, a wewnętrznych tabelach banków. Byłby to koszt około 3-4 mld złotych.

W ubiegłoroczne wakacje Prezydent przesłał do Sejmu następny projekt. Był on jeszcze łagodniejszy dla banków. Są to zmiany, które byłby wprowadzone w już obowiązującej ustawy o pomocy frankowiczom w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Opłacona ona jest ze składek banków, które są tak naprawdę pieniędzmi Klientów. Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie zasad, który skłoni instytucje finansowe do większych ustępst w rozmowach z frankowiczami, którzy zgłoszą się do banków o polubowne zakończenie sporu o kredyt zaciągnięty w frankach szwajcarskich.

Tą ostatnią propozycją ma się zająć sejmowa komisja finansów. Jest możliwe, że także zostanie włączony projekt ustawy spreadowej.

Zapraszamy wszystkich z Białegostoku (i nie tylko), którzy mają problemy z ustaleniem z bankiem poprawnej polityki spłaty kredytu we frankach. Nasza Kancelaria mieści się w centrum Białegostoku – na ulicy Mickiewicza.