Witamy w ostatnim artykule w tym roku na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Pomówimy dzisiaj o temacie z granicy prawa i psychologii. Jak przetrwać pierwsze (i każde następne) święta po rozwodzie? Zapraszamy do lektury.

W tym artykule chcielibyśmy dać Państwu parę rad, które pomogą w tym trudnym czasie.

Rada pierwsza – nie porównuj świąt

Jest praktycznie pewne, że pierwsze święta po rozwodzie będą wyglądać zupełnie inaczej niż te rok wcześniej. Oczywiście dobrym sposobem jest spojrzenie na to pozytywnie i uświadomienie sobie, że uwolniliśmy się z toksycznego związku, a święta możemy spędzić w gronie najbliższych. Unikajmy przygnębiającej atmosfery i starajmy się brać ze świąt wszystko co mają dobrego w sobie.

Może jest to czas, który warto wykorzystać na spokojną podróż do jakiegoś urokliwego miejsca, o którym zawsze Pani/Pan marzył, lecz były partner nie chciał się na to zgodzić?

Rada druga – przygotuj dziecko na święta z jednym rodzicem

Oczywiście ta rada jest bardzo szeroka i nie należy jej odczytywać dosłownie. Może się przecież zdarzyć. że z byłym małżonkiem jesteście w dobrych relacjach i nic nie stoi na przeszkodzie aby przyszedł on na krótką wizytę do dziecka i dał mu wtedy prezent. Jednak nawet w takich sytuacjach warto już wcześniej ustalić pewne zasady z dzieckiem oraz byłym partnerem. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji gdzie dziecko może zapytać czy na przykład jego tata nie może zostać na noc.

Oczywiście mogą być takie sytuacje, że jedno z rodziców nie pojawi się na święta w ogóle i wtedy trzeba przygotować dziecko na taką sytuację. Postarajmy się zapewnić mu magiczny i wyjątkowy czas świąt mimo tych przeciwności. Możemy tego dokonać w różnoraki sposób – warto jest porozmawiać z dzieckiem i zapytać co mu się marzy: pod choinkę, jak spędzić wspólny czas oraz co chciałoby zjeść na święta.

Rada trzecia – skup się na sobie i najbliższych

Czy z dzieckiem czy w sytuacji jak go nie posiadasz to czas świąteczny warto jest zorganizować w sposób magiczny, tak aby były on niesamowicie pozytywny i zapadł w pamięć na długo. Zapewnijmy sobie i najbliższym ciepło domowego ogniska.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że nasze rady będą mogły zostać wprowadzone w życie i pomogą w przetrwaniu tego czasu. Skupmy się na pozytywach. Dziękujemy serdecznie za lekturę. Pragniemy przypomnieć Państwu, że nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka ma ogromne doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego takich jak rozwody, alimenty czy opieka nad dzieckiem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu, także w sposób zdalny – poprzez mail i telefon.