Witamy w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć temat testów na ojcostwo, a dokładnie zastosowanie ich jako dowodu w sprawie sądowej. Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda prywatny test na ojcostwo?

Gdy chcemy prywatnie wykonać test na potwierdzenie ojcostwa to możemy to zrobić w trzech krokach. Pierwszym jest wypełnienie protokołu badania DNA na ustalenie ojcostwa. Przy wypełnieniu takiej ankiety sprawdzane są tożsamości na podstawie dokumentów. Następnie obie osoby muszą podpisać oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie badania i oczywiście na przetwarzanie danych osobowych.

Drugim krokiem jest pobranie materiału genetycznego od badanych osób. I to nie raz – próbki DNA pobierane są dwukrotnie od osób, które są badane. Samo pobranie potrzebnego wymazu nie jest niczym trudnym – wewnętrzna strona policzka pocierana jest za pomocą patyczka z bawełnianą końcówką. Przypomina on patyczek do uszu. Gdy materiał jest pobrany to wkłada się go do koperty osuszającej. Następnie zabezpiecza się ją specjalną naklejką, która uniemożliwia otwarcie bez zniszczenia owej.

Trzecim, a zarazem ostatnim krokiem jest odesłanie próbek do laboratorium. My polecamy GenMed (genmed.pl) gdyż są oni warci zaufania.

Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może zostać wykorzystany w sądzie?

Oczywiście, że wynik testu na ojcostwo, który wykonaliśmy prywatnie może być wykorzystany w sądzie. Jednak będzie on wtedy wykorzystany jako dowód wstępny. Sąd weźmie to pod uwagę, lecz zleci także drugie badanie, który będzie miał pełną moc prawną. Takie badanie ma potwierdzenie tożsamości oraz próbki pobrane są w obecności świadków. Pozwala to sądowi na zapewnienie stuprocentowej pewności na temat wyników badania.

Co daje nam prywatny test na ojcostwo?

Oczywiście najważniejszą kwestią, którą uzyskamy to wiedza i potwierdzenie naszych przypuszczeń. Oczywiście dla obu osób – dla matki oraz prawdopodobnego ojca. Dzięki takiemu testowi możemy także “dogadać się” między sobą i sprawa sądowa może przejść w sposób spokojniejszy.

Żadna sprawa związana z prawem rodzinnym nie jest nam obca. Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka ma ogromne doświadczenie i prawnicy z niej podchodzą do każdej sprawy indywidualnie i należytym profesjonalizmem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje prawne. Konsultacje takie mogą się odbywać także w sposób zdalny – przez telefon lub internet. Dzięki temu możemy Państwu pomóc niezależnie od sytuacji z pandemią oraz z lokalizacją. Zapraszamy serdecznie.