W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską powracamy do tematu alimentów. Już przedstawiliśmy Państwu informacje na temat alimentów, jednak dzisiaj chcielibyśmy podejść do tematu alimentów na dorosłe dziecko. Zapraszamy do lektury.

Jak długo trzeba płacić alimenty?

Czas trwania obowiązku alimentacyjnego stwarza wiele pytań. Często pojawiają się pytania na temat tego jak długo trzeba łożyć na dziecko. Nie raz spotykaliśmy się z błędnym przekonaniem osób, że zakończenie obowiązku alimentacyjnego jest po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Co więcej – gdy spojrzymy do kodeksu rodziny to nie znajdziemy jednoznacznej definicji zakończenie obowiązku alimentacyjnego. Taki stan rzeczy często powoduje komplikacje, które znajdują swój koniec dopiero w sądzie. Trwają prace nad nowelizacją ustawy aby znalazł się tam zapis o tym, że alimenty powinniśmy płacić do ukończenia 25 roku życia przez dziecko, lecz jeszcze nie weszło to w życie.

Kiedy należy płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?

Dziecko gdy chce podjąć naukę na przykład na studiach to dalej przysługują mu alimenty w sytuacji gdy nauka jest usprawiedliwiona. Trzeba spojrzeć na taką sytuację pod paroma kątami. Pierwszy z nich to sprawdzenie czy po osiągnięciu pełnoletności dalsza nauka podjęta jest w rozsądnym terminie. Przykładem może być przypadek gdy dziecko kończy szkołę średnią i chce rozpocząć naukę na studiach dopiero po 6 latach. Sąd może wtedy uznać, że nie jest to typowy wiek do podjęcia takiej nauki. Przez to może osiągnąć skutek oddalenia pozwu o alimenty lub ich podwyższenia. Drugim aspektem jest to jak owa nauka dziecku idzie. Tj. czy zalicza ono kolejne semestry, czy ma wystarczającą frekwencję, czy nie powtarza roku i tak dalej. Nauka powinna być efektywna aby móc utrzymać obowiązek alimentacyjny. Sąd może także uznać, że po uzyskaniu tytułu magistra dalsza nauka na kolejnym kierunku nie jest zasadna.

Zachowanie dziecka, a alimenty

Innym aspektem, który może wpływać na alimenty to należyty szacunek okazywany rodzicom. Pełnoletnie dziecko powinno okazywać owy szacunek rodzicom. Dziecko, nawet te pełnoletnie, pobierające alimenty nie jest uznawana za w pełni samodzielne więc powinno utrzymywać relacje z rodzicami.

Obowiązek podjęcia pracy

Po zakończeniu edukacji i idącym za tym kwalifikacji dziecko jest zobowiązane do starań o uzyskanie zatrudnienia. Oczywiście nawet w sytuacji braku kwalifikacji i nie podejmowania nauki do nich prowadzących trzeba podjąć starania o podjęcie pracy zarobkowej.

Czy istnieją specjalne okoliczności względem alimentów?

Życie nie zawsze jest standardowe i pisze różne scenariusze. Dlatego też w kodeksie znajdziemy pewną lukę bezpieczeństwa o nietypowych okolicznościach. Znajdziemy tam zapis mówiący o tym, że zobowiązany do płacenia alimentów może uchylić się od owych, jeżeli stoją one w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

Dobrym rozwiązaniem aby sprawdzić czy musimy i do kiedy musimy płacić alimenty jest skontaktowanie się z doświadczoną kancelarią adwokacką. Dobrym miejscem w Białymstoku do podjęcia współpracy z profesjonalnym adwokatem jest nasza Kancelaria prowadzona przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Dziękujemy serdecznie za lekturę i zapraszamy do kontaktu.