Jak wygląda podział majątku gdy częścią owego jest nieruchomość w postaci domu lub mieszkania? Czy niezbędny jest biegły sądowy? Na owe pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku. Zapraszamy do lektury.

Artykuł podzielimy na pytania, na które odpowiemy. Myślimy, że to będzie najczytelniejsza forma, która będzie najbardziej czytelna.

Czy przy podziale majątku, a w tym nieruchomości trzeba mieć opinię biegłego sądowego?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo zależne od jednej rzeczy – czy obie strony, które dzielą majątek są ze sobą zgodne. W sytuacji, gdy mamy zgodność to podział majątku jest możliwy bez biegłego sądowego. W przedziwnym wypadku jego pomoc jest niezbędna.

Jaki jest koszt biegłego sądowego?

Koszt pracy biegłego sądowego jest zależny od czasu ile on pracował. Gdy sprawa jest łatwa i nie ma komplikacji to koszt może oscylować w okolicy dwóch tysięcy złotych. W innym przypadku może to być koszt nawet 6000 złotych.

Jak wygląda sporządzenie opinii przez biegłego sądowego?

Gdy został powołany biegły w zakresie wyceny nieruchomości przyjeżdża on na miejsce, gdzie przystępuje do pracy właściwej – oględzin oraz pomiarów. Dobrze jest także wtedy przygotować wszystkie dostępne dla nas dokumenty dotyczące nieruchomości.

Jak długo się czeka na opinię biegłego?

Biegły sądowy, który ocenia wartość nieruchomości podaje swoją opinię najczęściej w ciągu 3 miesięcy. Oczywiście jest to standard, który potrafi się różnić zależnie od przypadku. Może to trwać nawet pół roku.

Kiedy powoływany jest biegły sądowy?

Najczęściej biegły sądowy powoływany jest już w końcowym etapie sprawy, gdy przesłuchani są już wszyscy świadkowie oraz strony sprawy. Pozwala to na lepszy ogląd sytuacji.

Trzeba także pamiętać, że każdą opinię biegłego można kwestionować. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku, która ma wieloletnie doświadczenie w tego typu sprawach jak rozwody, alimenty czy podziały majątku. Zapraszamy do współpracy z profesjonalnym zespołem adwokatów, który prowadzony jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.