Witamy serdecznie w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Pomówimy dzisiaj o temacie, który nie jest tak popularny jak rozwód lecz także może zakończyć małżeństwo. Po więcej informacji zapraszamy do dalszej lektury

“Wyszedł po mleko dziesięć lat temu”. Jest to zdanie, które słyszały czasami w filmach itd. Lecz takie sytuacje zdarzają się także w realnym życiu.

Zakończenie małżeństwa nie przez rozwód

Rozwód nie jest jedyną sytuacją gdy kończy się małżeństwo dwóch osób. Tak jak opisaliśmy powyżej – zdarzają się w sytuacje gdy jedna ze stron małżeństwa znika na długi okres czasu i nie wiadomo co się z nią dzieje.

Istnieje taki twór jakim jest instytucja uznania za zmarłego. Instytucja ta ma na celu wyjście z impasu takiej sytuacji. Z jeden strony możemy uporządkować sytuację prawną osoby zaginionej, a z drugiej – powrót do normalnego życia osoby, która pozostała sama po zaginięciu. To Sąd orzeka o uznaniu za zmarłą osobę, która jest nieosiągalna w żaden sposób przez długi okres czasu. Gdy uzyskamy takie postanowienie sądu to małżeństwo zostaje zakończone wraz z chwilą, gdy zostaje ona uznana jako chwila jej śmierci.

Podwójne małżeństwo?

Może pojawić się problem w sytuacji gdy druga strona po orzeczeniu śmierci pierwszego małżonka zawrze nowy związek małżeński i okaże się, że decyzja była błędna i osoba zaginiona odnajduje się. Nie można unieważnić drugiego małżeństwa z powodu błędnej decyzji o uznaniu śmierci pierwszego małżonka. Oczywiście zasada ta nie obowiązuje w sytuacji gdy w chwili zawarcia nowego małżeństwa strony wiedziały, że poprzedni małżonek żyje. Data ustania pierwszego małżeństwa zmienia się na datę zawarcia nowego związku małżeńskiego. Dzięki temu nie ma tutaj posądzenia o bigamię.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Jak sami Państwo widzicie kwestie kwestie związane z prawem rodzinnym zawierają wiele zawiłości i pytań, które nie posiadają łatwych i jednoznacznych odpowiedzi. Warto więc jest dokonać konsultacji oraz nawiązać współpracę z prawnikiem, który ma doświadczenie w tego typu sprawach i podchodzi do każdej sprawy w sposób profesjonalny i rzetelny. Takich adwokatów znajdziecie Państwo w naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Dzięki możliwości pracy zdalnej z zainteresowanym nie musi być ona z Białegostoku. Możemy współpracować poprzez mail i telefon. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.