Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez Mecenas Sylwię Tokarzewską wracamy do tematu prawa rodzinnego. Jak wygląda zawieszenie podziału majątku na zgodny wniosek obu stron? Zapraszamy do lektury i zwiększenia swojej wiedzy prawnej.

Zawieszenie podziału majątku na wniosek obu stron

Postępowanie o podział majątku może zostać zawieszone gdy wystąpi zgodny wniosek obu stron. Czasami jest to element strategii procesowej którejś ze stron. Dobrze można to zobrazować przykładem. Załóżmy, że jeden z małżonków w dalszym ciągu zajmuje wspólną nieruchomość, a drugi przeprowadza się do innego mieszkania. W takiej sytuacji właśnie ta druga strona chce jak najszybciej wykonywać podział majątku gdyż nie ma on żadnej korzyści ze wspólnej nieruchomości. Nieruchomość można na przykład sprzedaż i podzielić się pieniędzmi. Rozwiązań może być dużo, lecz w każdej sytuacji coś trzeba wykonać. Jednak czasami brakuje do tego chęci.

Podział fizyczny rzeczy

Gdy ludzie decydują się na podział majątku to możliwy jest tak zwany podział fizyczny rzeczy. Gdy mówimy o nieruchomości to praktycznie niezbędna jest opinia biegłego, który decyduje czy podział nieruchomości jako dwa oddzielne gospodarstwa domowe jest możliwe. W sytuacji gdy taki podział nie jest możliwy to pozostają dwa warianty. Jednym jest przejęcie nieruchomości przez jedną osobę wraz z spłatą drugiej w formie gotówki. Drugi, który najczęściej jest wykorzystywany gdy nie ma możliwości majątkowych na spłatę drugiej strony, to sprzedaż nieruchomości przewidzianym przez kodeks postępowania cywilnego. Inaczej mówiąc jest to sprzedaż przez licytację komorniczą. Nie da się ukryć, że to najgorsze rozwiązanie dla wszystkich ze stron. Niestety nieruchomość może zostać wtedy sprzedana poniżej wartości rynkowej.

Zawieszenie postępowania, a sprzedaż nieruchomości

Są sytuacje w których nie jest warto dążyć do sprzedaży nieruchomości na licytacji, a sprawa o podział majątku jest już w sądzie. Możliwe jest cofnięcie wniosku, lecz bardzo często gdy już doszliśmy do tego etapu nie chcemy wracać do punktu wyjścia.

W takiej sytuacji możliwe jest zawieszenie postępowania o podział majątku na zgodny wniosek stron. Gdy zostaną takie wnioski złożone to postępowania w dalszym ciągu znajduje się w sądzie i można je podjąć w każdej chwili po upływie 3 miesięcy od zawieszenia. Mamy wtedy czas na poza sądowe załatwienie spraw. Trzeba jednak patrzeć na terminy, żeby zawieszona sprawa nie została umorzona. Warto więc podjąć współpracę z adwokatem, który pomoże nam w dotrzymaniu wszelkich terminów i powie jak to wygląda ze strony prawa.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu sprawę zawieszenia podziału majątku. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która specjalizuje się z takich sprawach jak rozwody czy alimenty i podziały majątków. Zapraszamy do zaufania doświadczeniu i profesjonalizmowi.