Czym jest roszczenie o zachowek?
Roszczenie o zachowek jest roszczeniem pieniężnym czyli o zapłatę od osób lub osoby, które są powołane w testamencie osoby zmarłej. Takie roszczenie może być też skierowane do osób, które otrzymały darowiznę od zmarłego.
Sposób na zadośćuczynienie takiemu żądaniu to zapłata na rzecz osoby uprawnionej odpowiedniej kwoty pieniężnej. Osoba, której należy się zachowek może domagać się zapłaty na podstawie ugody lub powództwa przed sądem.
Jak wygląda dobrowolna wypłata zachowku?
Gdy roszczenie jest bezsporne oraz nieprzedawnione to dobrą opcją jest dobrowolna zapłata. Powinniśmy w takiej sytuacji sporządzić odpowiedni dokument – jest to dobrą opcja dla obu stron. Dzięki takiemu wyjściu nie ponosimy kosztów sądowych oraz możemy dopasować się do realnych sytuacji majątkowych obu stron. Może to być mniejsza kwota lub na przykład rozłożenie spłaty na raty czy odroczenie spłaty – na przykład na czas sprzedaży odziedziczonego mieszkania.
Jest to niezwykle ważne gdyż uzyskanie wyroku sądowego, który zobowiązuje do zapłaty zachowku to najczęściej dopiero połowa drogi do uzyskania pieniędzy. Później często trzeba skorzystać z pomocy komornika co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czasem.
Jak wygląda sądowe dochodzenie zachowku?
Niestety nie zawsze obie strony chcą się dogadać i spisać umowę ugody. Zdarza się często, że występują elementy sporne takie niezgodność żądania zachowku z zasadami współżycia społecznego. W takiej sytuacji trzeba dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Powództwo takie to powództwo o zapłatę zachowku. Przygotowanie takiego powództwa dobrze jest oddać w ręce profesjonalnego oraz doświadczonego adwokata, który specjalizuje się z prawie rodzinnym. Oczywiście w Białymstoku miejscem do uzyskania takiej pomocy to nasza Kancelaria Adwokacka.
Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu sprawę. Zapraszamy oczywiście do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.