Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Adwokat Białystok – Czy umowa ustna jest wiążąca? – odpowiada prawnik

Adwokat Białystok - Czy umowa ustna jest wiążąca? - odpowiada prawnik

Adwokat Białystok – Czy umowa ustna jest wiążąca? – odpowiada prawnik

Często w rozmowach pada informacja - "umowa". Czy taka rozmowa jest wiążąca w świetle prawa? Czy możemy później dochodzić spełnienia takiej umowy? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej prowadzonej przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.
 

Najpopularniejsze formy zawierania umów w Polsce.

Najpopularniejszą umową zawieraną w Polsce jest umowa sprzedaży, a nawet tego nie zauważamy. Jest to umowa, którą zawieramy przy każdych zakupach, nawet tych w osiedlowym sklepie. Następna w kolejności jest umowa zawierana w formie pisemnej. Przykładami takich umów jest najem mieszkania, podpisywanie umowy z swoim dostawcą internetu czy innych usług telekomunikacyjnych czy kredyt w banku.

Umowa w formie ustnej, a Polskie prawo.

Od razu odpowiemy prostu z mostu – Umowa ustna jest wiążąca wobec Polskiego prawa. Jednak jest parę niedogodności związanych z tego typu umowami. Trzeba pamiętać o tym, że pewnego typu umowy są uwarunkowane formą spisania (pisemną) poprzez ustawę. Dobrym przykładem jest tutaj umowa zbycia udziału w spółce. Musi być ona spisana (w formie pisemnej) oraz podpisana w sposób notarialny. Gdy ustawa o tym mówi to niepoprawnie spisana jest ona nieważna. A co jeśli ustawa nic nie mówi o danego typu umowie?

Umowy, których nie ma w ustawie

Gdy u ustawie nie ma nic o danym rodzaju umowy może zostać ona zawarta w formie ustnej. Dobrym przykładem takiej umowy jest umowa o wykonanie jakiegoś przedmiotu (meble lub inne przedmioty). Jednak tutaj także pojawia się parę rzeczy na które trzeba uważać. Gdy między stronami umowy dojdzie do jakiś niezgodności i sprawa trafi do sądu to trzeba będzie udowodnić, że taka umowa została zawarta. Bez dowodów jest tutaj klasyczna sytuacja – słowo przeciwko słowu. Gdy dojdzie do sporu na tle wynagrodzenia za daną rzecz lub usługę dobrze jest mieć świadka, który zezna przed sądem jak stanowiła umowa. Gdy nie będziemy mieć wystarczających dowodów to sprawa może zakończyć się nie po naszej myśli.

Umowa, która jest wspominana w ustawie, lecz bez rygoru nieważności.

Trzecia sytuacja to umowy, które są w ustawie jako wymagające formy pisemnej lecz bez rygoru nieważności. W takiej sytuacji umowa jest wiążąca, ale gdy dojdzie do sporu między stronami umowy i sprawa trafi do sądu to jest jedno ale. Niestety w takiej sytuacji nie będzie można przedstawić przed sądem dowodów w postaci zeznań świadków lub przesłuchań stron pod względem faktu zawarcia umowy. Jak widać warto zapoznać się z umowami oraz jaka forma jest niezbędna do tego aby była ona wiążąca. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z adwokatem, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Nasza Kancelaria Adwokacka znajduje się w Białymstoku lecz świadczymy swoje usługi także poprzez mail lub telefon. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top