Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Adwokat Białystok – Zaprzeczenie ojcostwa – odpowiada prawnik

Adwokat Białystok - Zaprzeczenie ojcostwa - odpowiada prawnik

Adwokat Białystok – Zaprzeczenie ojcostwa – odpowiada prawnik

Niestety w życiu zdarzą się różne sytuacje. Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś uważa, że jesteśmy ojcem dziecka, a my uważamy zupełnie inaczej? Czym jest zaprzeczenie ojcostwa oraz jakie są skutki podjęcia takiej decyzji? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku.

Kiedy możemy zaprzeczyć ojcostwu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależy to od tego kto chce zaprzeczyć ojcostwu. W sytuacji, gdy jest się mężem matki, która urodziła dziecko to możemy zaprzeczyć ojcostwu w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o narodzinach dziecka. Jednak jest pewien termin graniczny – osiągnięcie pełnoletności przez dziecko.

W sytuacji kiedy jesteśmy matką dziecka to możemy zaprzeczyć ojcostwu do sześciu miesięcy od daty urodzenia dziecka.

W przypadku dziecka – może ono, po osiągnięciu pełnoletności, wytoczyć powództwo. Jednak w tej sytuacji też jest termin graniczny – są to trzy lata od osiągnięcia owej pełnoletności.

Jest jeszcze czwarta sytuacja – jest to prokurator. Może on zaprzeczyć ojcostwu w dowolnym terminie od urodzenia dziecka. Oczywiście jest to sytuacja, gdy wymaga tego ochrona interesu społecznego dziecka oraz jego dobro.

Kiedy nie można zaprzeczyć ojcostwu?

Są sytuacje gdy nie można zaprzeczyć ojcostwu. Jest to sytuacja, w której dziecko zostało poczęte poprzez zabieg medyczny, na który mąż matki dziecka wyraził zgodę. Przykładem jest in vitro. Drugą sytuacją jest śmierć dziecka. W obliczu takiej tragedii powództwo zostaje oddalone.

Jakie są skutki prawne zaprzeczenia ojcostwa?

Gdy ojcostwo zostaje zaprzeczone ustają (z mocą wsteczną) obowiązki alimentacyjne oraz prawo do dziedziczenia. Dziecko uzyskuje nazwisko matki (gdy było ono inne niż męża w czasie narodzin dziecka.

Powództwo przeciwko komu?

Mężczyzna powinien wytoczyć powództwo przeciwko matce oraz dziecku. W sytuacji, gdy matka nie żyje to powództwo jest przeciwko samemu dziecku. Oczywiście taka sama sytuacja występuje w przypadku kobiety oraz dziecka.

Jeszcze wchodzi tutaj innych czynników, ale w takiej sytuacji powinniśmy skontaktować się z profesjonalnym adwokatem, który ma doświadczenie w tego typu sprawach.

Takiego prawnika znajdziecie Państwo w naszej Kancelarii Adwokackiej. Posiadamy ogromne doświadczenie w wszelkiego typu sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz podchodzi w 100% profesjonalnie do każdej sprawy. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Prawniczą z Białegostoku oraz umawiania się na spotkania.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top