W jaki sposób zorganizować ślub za granicą aby był ważny w Polsce?
Jak sami Państwo widzicie poprzez tak zadane pytanie – istnieje taka możliwość aby ślub wzięty poza granicami w Polsce był ważny w naszym kraju. Pierwszym krokiem jest analiza swojej sytuacji. Jest to związane z tym, że inaczej wygląda sytuacja gdy ślub chcą wziąć obie osoby posiadające Polskie obywatelstwo, a inna gdy jedna z owym osób posiada obywatelstwo innego kraju.
Biorąc ślub poza granicami Polski mamy dwie możliwości. Pierwszą jest złożenie przysięgi przed polskim konsulem, a drugą jest zagraniczny urzędnik. Oczywiście jest to ta sytuacja gdy interesuje Państwa ślub cywilny. W sytuacji ślubu kościelnego nie ma różnicy kraj duchownego.
Jak wygląda ślub cywilny przed konsulem?
Ślub udzielany przez konsula jest możliwy jedynie gdy obie osoby są obywatelami Polski. Jest to idealne rozwiązanie gdy na przykład mieszkamy w tym kraju i nie chcemy na razie wracać do Polski lub marzymy o ślubie za granicą. Taki ślub musi się odbyć w ambasadzie lub konsulacie. Przez to nie mamy możliwości pełnego wyboru miejsca.
Dokumenty potrzebne do ślubu przed konsulem?
Każdy konsul może mieć różne wymagania pod kątem dokumentów. Dobrze jest o to zapytać gdy kontaktujemy się z konsulatem aby umówić możliwość zawarcia małżeństwa. Warto jest to także sprawdzić na stronie internetowej danego konsulatu. Przygotujmy się do tego odpowiednio wcześniej aby nie przedłużać tego procesu z powodu braku dokumentów. Warto jest zwrócić uwagę w jakie dni jest możliwość zawarcia małżeństwa w konsulacie. Najczęściej są to piątki.
Ślub cywilny przed zagranicznym urzędnikiem
W sytuacji gdy jedna z osób, które chcą wziąć ślub posiada obywatelstwo inne niż polskie lub chcemy wziąć ślub w romantycznym miejscu takim jak plaża czy góry to wtedy pozostaje jedynie zagraniczny urzędnik. Trzeba wtedy dostosować się do przepisów obowiązujących w danym kraju. Drugim krokiem jest przeprowadzenie procesu uznania owego ślubu w Polsce.
Uznanie ślubu wziętego za granicą w Polsce
Wzięcie ślubu za granicą nie jest równoznaczne z tym, że jest on uznany w Polsce. Trzeba wtedy złożyć oryginalny dokument, który potwierdza zawarcie małżeństwa za granicą. Musi być on przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Należy także dokonać opłaty sądowej. Wtedy urzędnik stanu cywilnego sprawdzi czy małżeństwo jest zawarte zgodnie z Polskim prawem. Gdy nie ma wątpliwości to zostanie ono wpisane do polskiej księgi stanu cywilnego i jest ono ważne na terenie Polski.
Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że temat został Państwu przybliżony. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez adwokatów w Białymstoku. Zapraszamy do umawiania się po porady prawne.