Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Władza rodzicielska w pozwie rozwodowym – Rozwód Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Władza rodzicielska w pozwie rozwodowym - Rozwód Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Władza rodzicielska w pozwie rozwodowym – Rozwód Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Witamy w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Dzisiaj wracamy do tematu rozwodu. Podjęcie decyzji o rozwodzie to dopiero pierwszy krok. Następnymi krokami są decyzje dotyczące winy za owy rozwód, alimentów czy kontaktów z dzieckiem oraz właśnie władzy rodzicielskiej. Dzisiaj porozmawiamy o tym ostatnim temacie. Zapraszamy do lektury oraz kontaktu z naszą Kancelarią Prawniczą.

Komu powinna zostać przyznana władza rodzicielska?

Trzeba pamiętać, że przy ustanawianiu władzy rodzicielskiej najważniejsze jest dobro dziecka. W trakcie rozwodu osoba, która “odchodzi” z domu ma w głowie, że oczywistym jest, że powinna ona zachować pełnie władzy rodzicielskiej. Nie jest dla niej zrozumiałe dlaczego teraz, w tracie rozwodu, ma on zostać pozbawiony części swoich praw. Oczywistym jest dla niej, że kocha dziecko i chce spędzać z nim czas oraz chce decydować o sprawach najważniejszym w jego życiu. Jednak ponad tym wszystkim jest dobro dziecka.

Czy kontakt z dzieckiem i władza rodzicielska jest tym samym?

Od razu na początku tego akapitu odpowiedzmy na powyższe pytanie – nie, kontakt z dzieckiem oraz władza rodzicielska nie jest tym samym. Nawet gdy nie posiadamy władzy rodzicielskiej nie oznacza to, że mamy zabroniony kontakt z nim. Przedstawimy teraz bardzo kontrowersyjną kwestię: czasami dobre dla dziecka jest pozostawienie władzy rodzicielskiej po rozwodzie w ręku tylko jednego z rodziców, a nie w całości w rękach obu rodziców. Powodem może być nawet tak prozaiczna kwestia jak ciągłe spotkania byłych małżonków w celu podpisywania jakiś dokumentów. Może to powodować konflikty, których świadkiem będzie małe dziecko. Czy jest to dla niego dobre?

Życiowe kwestie prozaiczne

Gdy ustalamy kto ma władzę rodzicielską w trakcie rozwodu musimy mieć w głowie to jak będzie wyglądało dalej nasze życie. Czy któraś ze stron po rozwodzie nie myśli o wyjeździe za granicę aby rozpocząć życie na nowo. Nie musi być to od razu inny kraj. Nawet inne miasto potrafi sprawić sporo problemów. Właśnie nawet z takimi rzeczami jak podejmowanie decyzji dotyczących dziecka. Powtórzymy jeszcze raz – najważniejsze jest dobro dziecka.

Zgoda po rozwodzie

Zaryzykujemy stwierdzenie, że pozostawienie władzy rodzicielskiej w rękach obojga rodziców nie będzie problematyczne tylko w sytuacji gdy nie ma konfliktów między byłymi małżonkami. Gdy taki konflikt występuje mamy bardzo duży problem z szybkim podejmowaniem decyzji dotyczącymi dziecka.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Nasza Kancelaria Adwokacka, która fizycznie znajduje się w Białymstoku specjalizuje się w prawie rodzinnym i prawnicy u nas są niesamowicie profesjonalni oraz oddani swojej pracy. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz do nawiązania współpracy. Nie tylko w sposób fizyczny na miejscu w Białymstoku lecz także w sposób zdalny – poprzez telefon i internet. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia. Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw w ten sposób.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top