Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Zmiana nazwiska po rozwodzie – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Zmiana nazwiska po rozwodzie - Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Zmiana nazwiska po rozwodzie – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Prezentujemy przed Państwem najnowszy artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Dzisiaj porozmawiamy na temat powrotu do panieńskiego nazwiska po rozwodzie. W jaki sposób to się odbywa? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego powracamy do starych nazwisk?

Gdy wstępujemy w związek małżeński to w Urzędzie Stanu Cywilnego wypełniamy odpowiedni druk, w który określamy jakie nazwisko chcemy mieć po ślubie – czy pozostajemy przy nazwisku panieńskim, przyjmujemy podwójne czy decydujemy się na nazwisko męża. Gdy jesteśmy po rozwodzie to powrót do starego nazwiska może być pewnym przełomem. Dla wielu osób jest to etap, który odcina nas od nieudanego małżeństwa. Pozwala to zamknąć pewien etap.

Czy każdemu przysługuje prawo do zmiany nazwiska?

Tak jak w poprzednim punkcie pisaliśmy o tym, że można pozostać przy swoim nazwisku tak rozwód nie wpływa wtedy na żadne dane personalne. Jednak gdy mąż lub żona zmienili nazwisko to mogą wrócić oni do swoich nazwisk. Oczywiście trzeba tutaj zachować odpowiedni termin.

Jaki jest termin do zmiany nazwiska?

Gdy myślimy o wszczęciu procedury powrotu do starego nazwiska trzeba dochować terminu, który wynosi 3 miesiące. Termin ten jest liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie. Gdy termin ten nie zostanie dochowany to nazwisko można zmienić jedynie na podstawie Ustawy o zmianie imienia i nazwiska.

Jak wygląda procedura zmiany nazwiska?

Pierwszym krokiem przy procedurze zmiany nazwiska na panieńskie jest złożenie oświadczenia do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. W oświadczeniu tym musimy zaznaczyć swoją wolę powrotu do poprzedniego nazwiska. Do owego oświadczenia dołączamy dokument, który potwierdza naszą tożsamość, dowód uiszczenia opłaty skarbowej (która wynosi 11 złotych) oraz podać ustnie informacje na temat miejsca, w którym sporządzono akt małżeństwa i dacie uprawomocnienia się orzeczenia Sądu na temat rozwodu.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Pamiętajmy, że po zmianie nazwiska musimy zmienić wszystkie dokumenty na nowe/stare nazwisko. Rozwód to trudny czas w życiu. Warto więc współpracować z doświadczonymi i zaufanymi osobami, które pomogą nam przejść przez niego z jak najmniejszym stresem. Adwokatem, który może nam w tym pomóc jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i nawiązania współpracy nie tylko osoby z Białegostoku lecz z każdego zakątka globu. Jest to możliwe dzięki współpracy zdalnej – za pomocą telefony oraz maila.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top