Witamy w naszym cotygodniowym artykule na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokat Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy poruszyć temat, który w Polsce nie jest mocno popularny, lecz warto się nim zainteresować – testament. Zapraszamy do lektury.

Czy testament możemy spisać tylko przed notariuszem?

Nie będziemy tłumaczyć czym jest testament i jaką rolę pełni – jest to wiedza ogólnodostępna. Jednak wbrew ogólnemu przekonaniu – skuteczny w mocy prawnej testament można spisać nie tylko przed notariuszem. Ważny testament można stworzyć samodzielnie. Ważne jest aby zawierał on istotne kwestie – warto skonsultować to z adwokatem.

Jak zatytułować testament?

Na początku tego dokumentu musi być tytuł. Trzeba zawrzeć nagłówek “Testament”, “Ostatnia wola”, “Na wypadek śmierci” i tym podobne.

Testament musi być spisany ręcznie. Nie może to być dokument napisany na komputerze z zawartym ręcznym podpisem – jest to niewystarczające. Dokument musi być w całości napisany ręcznie w sposób czytelny. Warto jest zadbać o to aby osoby, które zostały uwzględnione w testamencie posiadały próbki naszego ręcznego pisma.

Ostatnia wola musi być także własnoręcznie podpisana przez spadkodawcę. Jeżeli coś zostanie dopisane do testamentu to musi to także zawierać podpis oraz datę zmiany.

Ważnym elementem, który zaważy na tym czy testament jest ważny to wyżej wymieniona data sporządzenia ostatniej woli. Nie jest on niezbędny, lecz lepszym pomysłem jest zawarcie owej.

Czy testament może być tylko w formie pisemnej?

Istnieją jeszcze dwa sposoby na utworzenie testamentu:
1. Testament może być sporządzony w formie ustnej wraz z dwoma świadkami wobec burmistrza (wójta, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu lub gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
2. Jako akt notarialny.

Jak widać testament jest to bardzo ważna sprawa i trzeba zadbać aby był on prawomocny. Lepiej w tej sprawie skontaktować się z adwokatem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu w takiej oraz każdej innej sprawie z zakresu prawa. Nasza Kancelaria mieści się w Białymstoku.