Bardzo często zadajemy sobie pytanie – czy warto zgadzać się na rozwód? Czasami nawet te pytanie wychodzi nawet w trakcie toczącego się już przewodu sądowego. Dzisiaj odpowiemy na to pytanie – zapraszamy do lektury nowego artykułu na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej.

Jakie są najczęstsze powody odmowy rozwodu?

Najczęściej odmowy rozwodów są kierowane poprzez normalną i ludzką złośliwość. Drugą w kolejności przyczyną są kwestie finansowe.

Czy zgoda na rozwód jest potrzebna?

Między ludźmi krąży mit, że trzeba zgody obojga współmałżonków na rozwód aby ten się odbył. Jednak tak nie jest. To sąd decyduje czy rozwodu może dojść. Decyduje on na podstawie przedstawionych dowodów oraz zeznań. Rozwód może odbyć się gdy zostanie udowodnione, że wygasły więzi fizyczne, emocjonalne oraz gospodarcze. Inaczej mówiąc – że małżeństwo jest fikcją.

Brak zgody na rozwód nie możne go zablokować. Jednak może uprzykrzyć życie – wydłuża on proces rozwodowy. W takiej sytuacji to jedna strona próbuje udowodnić rozpad małżeństwa, a druga temu zaprzecza.

Co z małoletnimi dziećmi?

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana gdy w związku są wspólne oraz małoletnie dzieci. Według prawa rozwód nie może się odbyć gdy zagraża to dobru tych dzieci. Gdy osoba, która nie zgadza się na rozwód powołuje się na dobro dzieci to druga strona dostaje następną rzecz do udowodnienia – że dobro dzieci nie zostanie zachwiane poprzez rozwód.

W takiej sytuacji Sąd może nawet wymagać opinii OZSS. Jest to na tyle uciążliwe, że na taką opinię można czekać nawet rok.

Jak sami Państwo widzicie to brak zgody na rozwód nie może zablokować procesu, lecz może mocno go wydłużyć i zagmatwać. Warto więc w takiej sytuacji skorzystać z mediacji przedprocesowych. Także takie usługi świadczy nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na spotkania.